Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Brak porozumienia ws. budżetu Unii Europejskiej

Europa

Rozmowy przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich UE na temat tegorocznego budżetu i projektu na następny rok nie przyniosły porozumienia. Na ten rok UE musi znaleźć środki na pokrycie faktur, jakie spływają od podmiotów realizujących programy unijne. Ministrowie finansów państw należących do unii debatowali nad tą sprawą w piątek. W efekcie tego spotkania Komisja Europejska zaproponowała poprawkę, aby przekazać na ten cel dodatkowe 4,7 mld euro. To oznaczałoby, że niektóre państwa musiałyby wpłacić do kasy unii dodatkowe pieniądze, żeby inne kraje otrzymały zwroty. Najwięcej miałaby wyłożyć Wielka Brytania, bo aż 2,1 mld euro, a największy zwrot dostałaby Francja – ok. 1 mln euro.

Ta sprawa ma kluczowe znaczenie dla opinii jaką wyda Parlament Europejski na temat projektu budżetu na 2015 rok. Negocjacje nad nowym budżetem na kolejny rok zostały zawieszone więc do poniedziałku.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wpolityce.pl/gospodarka/222112-nie-ma-porozumienia-ws-budzetu-ue-na-lata-2014-i-2015

Udostępnij

Rosyjskie ultimatum dla Francji w sprawie Mistrali

Europa Francja Francois Hollande generał Bogusław Pacek mistral prezydent francji rosja ultimatum

Jeśli Francja nie dostarczy Rosji pierwszego z zamówionych okrętów typu Mistral do końca listopada, narazi się na poważne żądanie rekompensaty, poinformowała dziś rządowa rosyjska agencja Ria Nowosti powołując się na „wysoko postawioną” rosyjską osobistość.
Kontrakt na zbudowanie dwóch okrętów wojennych typu Mistral, wart 1,2 mld euro, Francja i Rosja podpisały w 2011 roku. Pod koniec września tego roku prezydent Francji Francois Hollande uzależnił przekazanie pierwszego okrętu z uregulowaniem kryzysu ukraińskiego. W środę Ministerstwo Obrony Francji oświadczyło, że data dostarczenia Mistrala do Rosji nie może zostać wyznaczona.
Agencja AFP przypomniała, że Mistral może transportować 16 śmigłowców, cztery barki desantowe, 13 czołgów, sztab wojskowy, 450 żołnierzy piechoty morskiej i szpital polowy. Doradcy ministra obrony narodowej generał Bogusław Pacek powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej (IAR), że dostarczenie Mistrali Federacji Rosyjskiej byłoby bardzo niebezpieczne. Według niego USA i Wielka Brytania zabiegają o to, żeby nie dostarczać Rosji okrętów, w sytuacji, w której Rosja uważa NATO za wroga.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1287567,Rosja-stawia-ultimatum-Francji-Zamieszanie-wokol-Mistrali

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1287567,Rosja-stawia-ultimatum-Francji-Zamieszanie-wokol-Mistrali