Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rosyjskie ultimatum dla Francji w sprawie Mistrali

Europa

Jeśli Francja nie dostarczy Rosji pierwszego z zamówionych okrętów typu Mistral do końca listopada, narazi się na poważne żądanie rekompensaty, poinformowała dziś rządowa rosyjska agencja Ria Nowosti powołując się na „wysoko postawioną” rosyjską osobistość.
Kontrakt na zbudowanie dwóch okrętów wojennych typu Mistral, wart 1,2 mld euro, Francja i Rosja podpisały w 2011 roku. Pod koniec września tego roku prezydent Francji Francois Hollande uzależnił przekazanie pierwszego okrętu z uregulowaniem kryzysu ukraińskiego. W środę Ministerstwo Obrony Francji oświadczyło, że data dostarczenia Mistrala do Rosji nie może zostać wyznaczona.
Agencja AFP przypomniała, że Mistral może transportować 16 śmigłowców, cztery barki desantowe, 13 czołgów, sztab wojskowy, 450 żołnierzy piechoty morskiej i szpital polowy. Doradcy ministra obrony narodowej generał Bogusław Pacek powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej (IAR), że dostarczenie Mistrali Federacji Rosyjskiej byłoby bardzo niebezpieczne. Według niego USA i Wielka Brytania zabiegają o to, żeby nie dostarczać Rosji okrętów, w sytuacji, w której Rosja uważa NATO za wroga.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1287567,Rosja-stawia-ultimatum-Francji-Zamieszanie-wokol-Mistrali

Udostępnij

Sejm na Litwie wzmacnia status języka litewskiego

Europa język litewski litwa pisownia polskich nazwisk projekt Sejm stosunki polsko-litewskie ustawa konstytucyjna

Propozycję nadania ustawie o języku państwowym rangi ustawy konstytucyjnej poparli litewscy posłowie w pierwszym czytaniu. Według posła partii konserwatywnej Valentinasa Stundysa ustawa wzmacnia status języka państwowego i zwiększa odpowiedzialność za jego rozwój i przyszłość. Poseł przyznał również, że zatwierdzenie tego projektu zmniejsza szanse na uprawomocnienie zapisu polskich nazwisk w oryginale. Dodał, że proponowany projekt nie wyklucza możliwości przyjęcia takiego zapisu, ale w obecnej sytuacji będzie to wymagało poważnej dyskusji. Wiceprzewodniczący Sejmu Gediminas Kirkilas również przyznał, że to wydłuży proces przyjęcia ustawy o pisowni nazwisk, ale „właśnie w tym celu między innymi jest to robione”.

Sprawa pisowni polskich nazwisk na Litwie jest od lat jednym z najbardziej drażliwych problemów w relacjach polsko-litewskich. Władze Litwy wymagają, żeby polskie nazwiska były zapisywane w wersji litewskiej.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/litwa-sejm-wzmacnia-status-jezyka-litewskiego/163vs

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/litwa-sejm-wzmacnia-status-jezyka-litewskiego/163vs