Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Globalne ocieplenie sprawia, że uderza więcej piorunów

Nauka i Technologie

Każdy stopień globalnego ocieplenia to 12 proc. piorunów więcej. Ostrzeżenie dotyczące kolejnego następstwa zmian klimatycznych pojawiło się wczoraj w opublikowanym przez „Science” artykule amerykańskiego naukowca, Davida Rompsa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

David Romps przeanalizował dane zebrane dzięki Narodowej Sieci Wykrywania Błyskawic, rejestrującej wyładowania chmura – ziemia, do których dochodzi na terenie Stanów Zjednoczonych. Zebrane informacje, w połączeniu z danymi meteorologicznymi pozwoliły sprawdzić częstotliwość uderzeń piorunów i powiązać je z wahaniami temperatur.

Początkowo pioruny w ogóle nie były tematem zainteresowań Davida Rompsa, który analizował dane pogodowe pod kątem występowania innych zjawisk zachodzących w atmosferze. Przypadkowe odkrycie zależności potwierdza prognozy, które sformułował jeszcze w 1994 Colin Cena, badacz atmosfery z Uniwersytetu w Tel Awiwie.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://krolowa-superstar.blog.pl/2014/11/14/globalne-ocieplenie-sprawi-ze-pioruny-beda-uderzac-czesciej/

Udostępnij

Misja Rosetty: problemy podczas lądowania na komecie

Nauka i Technologie 67P 67P/Czuriumow-Gierasimienko Czuriumow-Gierasimienko Eksploracja Kosmosu ESA Jądro komety kometa kosmos lądownik MUPUS Philae Rosetta Wszechświat

Wysłany przez sondę Rosetta lądownik Philae dotarł do powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, jednak lądowanie przebiegło z trudnościami. Lądownik dwukrotnie odbił się od powierzchni komety, co prawdopodobnie wynika z faktu, że nie zadziałała część mechanizmów odpowiedzialnych za przymocowanie do gruntu, jak harpun czy wkręty, które miały wysunąć się z nóg lądownika.

W rezultacie Philae nie tylko wylądował około kilometra od planowanego miejsca, ale na dodatek przewrócił się. Problemem jest również fakt, że znalazł się w zacienionym obszarze i nie można liczyć na zasilanie zapewniane przez panele słoneczne. Mimo tego lądownik pracuje i przesyła dane na Ziemię.

Jest to możliwe dzięki akumulatorowi, który wystarczy na około 65 godzin pracy. Wymusza to pośpiech, ale powinno wystarczyć do przeprowadzenia większości zaplanowanych badań jądra komety.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/philae-wyladowal-komecie-sie-dzialo/

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/philae-wyladowal-komecie-sie-dzialo/