Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Sejm na Litwie wzmacnia status języka litewskiego

Europa

Propozycję nadania ustawie o języku państwowym rangi ustawy konstytucyjnej poparli litewscy posłowie w pierwszym czytaniu. Według posła partii konserwatywnej Valentinasa Stundysa ustawa wzmacnia status języka państwowego i zwiększa odpowiedzialność za jego rozwój i przyszłość. Poseł przyznał również, że zatwierdzenie tego projektu zmniejsza szanse na uprawomocnienie zapisu polskich nazwisk w oryginale. Dodał, że proponowany projekt nie wyklucza możliwości przyjęcia takiego zapisu, ale w obecnej sytuacji będzie to wymagało poważnej dyskusji. Wiceprzewodniczący Sejmu Gediminas Kirkilas również przyznał, że to wydłuży proces przyjęcia ustawy o pisowni nazwisk, ale „właśnie w tym celu między innymi jest to robione”.

Sprawa pisowni polskich nazwisk na Litwie jest od lat jednym z najbardziej drażliwych problemów w relacjach polsko-litewskich. Władze Litwy wymagają, żeby polskie nazwiska były zapisywane w wersji litewskiej.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/litwa-sejm-wzmacnia-status-jezyka-litewskiego/163vs

Udostępnij

Stowarzyszenie Mołdawii z Unią Europejską zatwierdzone

Europa mołdawia Naddniestrzańska Republika Mołdawska parlament europejski strefa wolnego handlu UE umowa stowarzyszeniowa Unia Europejska

zostało dziś przez Parlament Europejski. Za ratyfikacją głosowało 535 deputowanych, przeciw było 94, a 44 wstrzymało się od głosu.
Umowa stowarzyszeniowa podpisana 27 czerwca w Brukseli przewiduje utworzenie strefy wolnego handlu między UE a Mołdawią. Mołdawia musi jednak przeprowadzić gruntowne reformy dla osiągnięcia unijnych standardów. Umowa obejmuje cale terytorium Mołdawii, a więc również Naddniestrze, separatystyczne terytorium, które ogłosiło niepodległość.
Mołdawia ratyfikowała umowę na początku lipca. Teraz, po ratyfikacji przez Parlament Europejski umowa musi być jeszcze ratyfikowana przez wszystkie kraje UE, dopiero potem będzie obowiązywać.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-parlament-europejski-za-ratyfikacja-umowy-stowarzyszeniowej-,nId,1551510#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-parlament-europejski-za-ratyfikacja-umowy-stowarzyszeniowej-,nId,1551510#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox