Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Misja Rosetty: problemy podczas lądowania na komecie

Nauka i Technologie

Wysłany przez sondę Rosetta lądownik Philae dotarł do powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, jednak lądowanie przebiegło z trudnościami. Lądownik dwukrotnie odbił się od powierzchni komety, co prawdopodobnie wynika z faktu, że nie zadziałała część mechanizmów odpowiedzialnych za przymocowanie do gruntu, jak harpun czy wkręty, które miały wysunąć się z nóg lądownika.

W rezultacie Philae nie tylko wylądował około kilometra od planowanego miejsca, ale na dodatek przewrócił się. Problemem jest również fakt, że znalazł się w zacienionym obszarze i nie można liczyć na zasilanie zapewniane przez panele słoneczne. Mimo tego lądownik pracuje i przesyła dane na Ziemię.

Jest to możliwe dzięki akumulatorowi, który wystarczy na około 65 godzin pracy. Wymusza to pośpiech, ale powinno wystarczyć do przeprowadzenia większości zaplanowanych badań jądra komety.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/philae-wyladowal-komecie-sie-dzialo/

Udostępnij

Archeolodzy bliscy odkrycia, kogo pochowano w Amfipolis

Nauka i Technologie Aleksander Macedoński Aleksander Wielki Amfipolis archeologia grecja grobowiec historia Kurhan Starożytność

Grobowiec z Amfipolis, wzniesiony krótko po śmierci Aleksandra Wielkiego, ujawnia kolejne tajemnice. Archeolodzy odnaleźli w nim ukrytą pod podłogą, wysoką na osiem metrów komorę, a w niej szkielet, spoczywający w trumnie zdobionej szkłem i kością słoniową. Znalezisko ma duże znaczenie dla wyjaśnienia, dla kogo wzniesiono monumentalny grobowiec przykryty kurhanem o obwodzie niemal pół kilometra i otoczony marmurowym murem.

Komentując odnalezienie trumny prof. Michalis Tiverios z Uniwersytetu w Salonikach zasugerował, że szczątki mogą należeć do Nearchosa – jednego z najważniejszych dowódców Aleksandra Wielkiego. Prof. Tiverios stwierdził: „To bardzo ważne znalezisko, ponieważ pozwoli nam na ustalenie płci i przybliżonego wieku osoby tutaj pochowanej.”

Niestety, wbrew wcześniejszym deklaracjom greckich władz okazało się, że grobowiec był przez wieki wielokrotnie plądrowany.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75477,16959048,Szkielet_odkryty_w_Grecji_moze_pozwolic_na_rozwiazanie.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75477,16959048,Szkielet_odkryty_w_Grecji_moze_pozwolic_na_rozwiazanie.html