Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Sikorsky wycofał się z przetargu, ale chce wrócić

Gospodarka

prosi jedynie o przesunięcie terminu składania ofert, który mija 28 listopada.
„Nie zamierzamy złożyć oferty, dopóki warunki przetargowe nie zostaną zmienione”, napisał w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego i wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, prezes producenta helikopterów Black Hawk Mick Maurer, informowaliśmy 29 października. Warunki przetargu były zdaniem prezesa tak skonstruowane, że mógł je spełnić tylko jeden z trzech oferentów.
Teraz konsorcjum Sikorsky International Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporation i Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu (Podkarpackie) pragnie zaoferować śmigłowce Black Hawk w przetargu ogłoszonym przez MON, prosi jedynie o przesunięcie terminu, bo nie są w stanie w ciągu tych dwóch tygodni złożyć oferty, poinformował wczoraj wiceszef MON Czesław Mroczek..
Oprócz konsorcjum Sikorsky International Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporation i Polskie Zakłady Lotnicze w przetargu na dostawę 70 śmigłowców wielozadaniowych uczestniczy konsorcjum Airbus Helicopters i Heli Invest Sp. z o.o. oferujące śmigłowiec EC-725 Caracal oraz Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik proponująca śmigłowiec AW149. Przetarg wart jest11,5 mld zł.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17634711/sikorsky-chce-wrocic-do-gry-o-gigantyczny-kontrakt-na-smiglowce-dla-polski

Udostępnij

Młodzi Polacy masowo chcą emigrować za pracą

Gospodarka bezrobocie emigracja praca

Około 40 proc. Polaków w wieku 18- 24 lat deklaruje chęć wyjazdu za granicę za pracą. Wśród ludzi w wieku 25-35-lat wyjazd planuje lub o nim myśli 35 proc. Co trzeci student w planach życiowych ma wyjazd z Polski. Najczęściej młodzi ludzie planują wyjazd do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii.
Głównym powodem wyjazdów są wyższe płace, wskazuje na to 84 proc młodych ludzi. Za wyjazdem do pracy za granicą przemawiają też szersze perspektywy rozwoju kariery zawodowej, uważa 26 proc..
Większość młodych ludzi, którzy  podejmują pracę w Polsce uważa, że pracuje poniżej oczekiwań i kompetencji. Tylko 30 proc. jest zdania, że ma w Polsce dobrze płatne zajęcie. Gotowość do wyjazdu deklaruje 29 proc. pracowników, wśród bezrobotnych ponad 25 proc.rozważa emigrację zarobkową.
Badania przeprowadziła agencja zatrudnienia Work Service.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/295866,1156522-Polakow-kusi-praca-za-granica.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/295866,1156522-Polakow-kusi-praca-za-granica.html