Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Archeolodzy bliscy odkrycia, kogo pochowano w Amfipolis

Nauka i Technologie

Grobowiec z Amfipolis, wzniesiony krótko po śmierci Aleksandra Wielkiego, ujawnia kolejne tajemnice. Archeolodzy odnaleźli w nim ukrytą pod podłogą, wysoką na osiem metrów komorę, a w niej szkielet, spoczywający w trumnie zdobionej szkłem i kością słoniową. Znalezisko ma duże znaczenie dla wyjaśnienia, dla kogo wzniesiono monumentalny grobowiec przykryty kurhanem o obwodzie niemal pół kilometra i otoczony marmurowym murem.

Komentując odnalezienie trumny prof. Michalis Tiverios z Uniwersytetu w Salonikach zasugerował, że szczątki mogą należeć do Nearchosa – jednego z najważniejszych dowódców Aleksandra Wielkiego. Prof. Tiverios stwierdził: „To bardzo ważne znalezisko, ponieważ pozwoli nam na ustalenie płci i przybliżonego wieku osoby tutaj pochowanej.”

Niestety, wbrew wcześniejszym deklaracjom greckich władz okazało się, że grobowiec był przez wieki wielokrotnie plądrowany.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75477,16959048,Szkielet_odkryty_w_Grecji_moze_pozwolic_na_rozwiazanie.html

Udostępnij

Badanie genomu ujawnia, jak ludzie udomowili koty

Nauka i Technologie Dobór ewolucja Genetyka Genom Geny Koty Rasy kotów Udomowienie zwierzęta

Część kocich cech jest wspólna dla osobników o różnym wyglądzie. Zdaniem badaczy początkowo proces udomawiania polegał na selekcji osobników wyróżniających się posłuszeństwem. Dopiero w późniejszym czasie wyróżniły się kocie rasy, tym razem dobierane nie według zachowania i charakteru, ale przede wszystkim wyglądu zewnętrznego, a szczególnie barwy sierści.
Koty towarzyszą człowiekowi od około 9 tys. lat, jednak do niedawna niewiele wiedzieliśmy o tym, jak przebiegał proces udomawiania tych zwierząt. Informacje na ten temat dostarczył finansowany przez amerykański National Human Genome Research Institute program badawczy, którego celem było poznanie kocich chorób dziedzicznych.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/badania-kociego-genomu---na-tropie,89,0,1656665.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/badania-kociego-genomu---na-tropie,89,0,1656665.html