Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Władze Petersburga wyrzucają polski konsulat

Polityka

Władze miejskie zażądały, żeby polski Konsulat Generalny w Petersburgu opuścił budynek, w którym się znajduje i zapłacił 74,3 mln rubli – równowartość 1,62 mln dolarów –  należności za jej dzierżawę. Pozew w tej sprawie złożyło w Sądzie Arbitrażowym Petersburga i Obwodu Leningradzkiego przedsiębiorstwo państwowe Inpredserwis obsługujące placówki dyplomatyczne.
– Jeśli chodzi o wymianę dyplomatyczną, zasada jest taka, że za nieruchomości płacą kraje, w których one się znajdują. Rosjanie nie płacą za ambasadę w Warszawie i za konsulaty w Polsce, my nie płacimy za ambasadę w Moskwie i nie płaciliśmy za konsulat w Petersburgu. My płacimy tylko za te pomieszczenia, które wynajmujemy – wyjaśnił minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.
Polska Agencja Prasowa przytacza też komentarz anonimowego dyplomaty: – Rosyjskie placówki nie płacą u nas podatków, na zasadzie wzajemności tego samego oczekujemy od Rosji wobec naszych przedstawicielstw. To jest zgodne z dotychczas podpisywanymi przez nas umowami.
Zgodnie z Konwencją Wiedeńską placówka dyplomatyczna nie ma zdolności do występowania przed sądem w charakterze pozwanego.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17626928/schetyna-o-rosjanach-zadanie-zaplaty-za-siedzibe-konsulatu-to-brak-przyzwoitosci

Udostępnij

Posłowie mają być pilnowani za pomocą lokalizatorów GPS

Polityka GPS kontrola podróż służbowa posłowie wyjazd słuzbowy

O pomyśle władz sejmu wyposażenia posłów wyjeżdżających służbowo samochodami w lokalizatory GPS, dzięki którym można byłoby kontrolować trasę przejazdu i miejsce pobytu napisał dziś serwis „rmf24.pl”. Miałoby to zapobiec nadużyciom podczas podróży służbowych.
Według serwisu rozpatrywane jest też wprowadzenie zakazu organizowania podróży przez posłów. Wolno byłoby im jeździć tylko tam, dokąd zostaliby wysłani. Nie jest jasne, kto miałby wysyłać. Według jeszcze innego pomysłu wyjazdy samochodem ograniczone byłyby tylko do określonej w przepisach odległości od granic kraju.
Obecnie posłowie mogą otrzymać zwrot kosztów podróży samochodem albo zwrot ceny biletów lotniczych. Kupna biletów czy jazdy samochodem nie muszą dokumentować. Mogą też zlecić kupno biletów lotniczych Kancelarii Sejmu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-wyposaza-poslow-w-gps-y,nId,1550668

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-wyposaza-poslow-w-gps-y,nId,1550668