Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Badanie genomu ujawnia, jak ludzie udomowili koty

Nauka i Technologie

Część kocich cech jest wspólna dla osobników o różnym wyglądzie. Zdaniem badaczy początkowo proces udomawiania polegał na selekcji osobników wyróżniających się posłuszeństwem. Dopiero w późniejszym czasie wyróżniły się kocie rasy, tym razem dobierane nie według zachowania i charakteru, ale przede wszystkim wyglądu zewnętrznego, a szczególnie barwy sierści.
Koty towarzyszą człowiekowi od około 9 tys. lat, jednak do niedawna niewiele wiedzieliśmy o tym, jak przebiegał proces udomawiania tych zwierząt. Informacje na ten temat dostarczył finansowany przez amerykański National Human Genome Research Institute program badawczy, którego celem było poznanie kocich chorób dziedzicznych.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/badania-kociego-genomu---na-tropie,89,0,1656665.html

Udostępnij

Wzrost wysokości roślin sprawił, że owady zaczęły latać

Nauka i Technologie biologia ewolucja Ewolucja owadów Genetyka Geny Lot Owady przyroda Rośliny Skrzydła Szybowanie

Najdokładniejsze do tej pory drzewo ewolucyjne dokumentujące rozwój owadów stworzył zespół naukowców pracujących w projekcie 1K Insect Transcriptome Evolution. Dzięki analizie genów owadów udało się ustalić, że stworzenia te wyewoluowały z morskich skorupiaków wcześniej, niż dotychczas sądzono i pojawiły się na Ziemi około 500 mln lat temu.

Pierwsze skrzydła pojawiły się u nich równolegle ze wzrostem wysokości roślin. Zdaniem badaczy owady wdrapywały się na nie i zeskakiwały, a następnie szybowały, z czasem wykształcając skrzydła pozwalające na aktywny lot.

Ubocznym efektem projektu jest odkrycie, że karaczany są bliskimi krewnymi termitów. Przeprowadzone badania mają również praktyczne znaczenie – pozwalają prześledzić, jak rozwija się u owadów mechanizm obronny przed pestycydami.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/owady-drzewo-filogenetyczne-ewolucja-skrzydla-rosliny-wysokosc-David-Yeates,21367

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/owady-drzewo-filogenetyczne-ewolucja-skrzydla-rosliny-wysokosc-David-Yeates,21367