Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Wzrost wysokości roślin sprawił, że owady zaczęły latać

Nauka i Technologie

Najdokładniejsze do tej pory drzewo ewolucyjne dokumentujące rozwój owadów stworzył zespół naukowców pracujących w projekcie 1K Insect Transcriptome Evolution. Dzięki analizie genów owadów udało się ustalić, że stworzenia te wyewoluowały z morskich skorupiaków wcześniej, niż dotychczas sądzono i pojawiły się na Ziemi około 500 mln lat temu.

Pierwsze skrzydła pojawiły się u nich równolegle ze wzrostem wysokości roślin. Zdaniem badaczy owady wdrapywały się na nie i zeskakiwały, a następnie szybowały, z czasem wykształcając skrzydła pozwalające na aktywny lot.

Ubocznym efektem projektu jest odkrycie, że karaczany są bliskimi krewnymi termitów. Przeprowadzone badania mają również praktyczne znaczenie – pozwalają prześledzić, jak rozwija się u owadów mechanizm obronny przed pestycydami.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/owady-drzewo-filogenetyczne-ewolucja-skrzydla-rosliny-wysokosc-David-Yeates,21367

Udostępnij

Misja Rosetty. Dzisiaj sonda wyląduje na komecie

Nauka i Technologie 67P/Czuriumow-Gierasimienko Eksploracja Kosmosu hieroglify Jądro komety Kamień z Rosetty kometa kosmos Lądowanie na komecie MUPUS Philae Rosetta Sonda kosmiczna Układ Słoneczny

Rozpoczęta 2 marca 2004 roku misja europejskiej sondy Rosetta zbliża się do finału. W sierpniu 2014 roku sonda weszła na orbitę komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, lecącej z prędkością około 60 tys. kilometrów na godzinę. Od tamtego czasu Rosetta wykonuje szereg badań jądra komety, w tym szczegółową mapę i dokumentację fotograficzną.

Rosetta odkryła, że jądro komety składa się z dwóch głównych części, które obracają się, pozostając w stałym kontakcie. Na podstawie przesłanych na Ziemię danych, centrum kontroli misji ustaliło miejsce wylądowania wysłanego przez sondę lądownika Philae, który osiądzie na jądrze komety i przeprowadzi szereg badań gruntu. Sygnał potwierdzający udane lądowanie powinien dotrzeć do Ziemi około godziny 17 czasu polskiego.

Powinno to poszerzyć wiedzę m.in. na temat początków Układu Słonecznego, ponieważ – według szacunków badaczy – jądro komety nie uległo od tamtego czasu istotnym zmianom. Jeden z elementów lądownika Philae, instrument o nazwie MUPUS, został wykonany z udziałem polskich naukowców. Jego zadaniem jest wykonanie pomiarów własności mechanicznych i termicznych powierzchni komety.

Nazwa sondy – Rosetta – pochodzi od kamienia z Rosetty. To odkryty na początku XIX wieku zabytek, pokryty dwujęzycznym tekstem zapisanym trzema rodzajami pisma. Jego odkrycie pozwoliło na odczytanie egipskich hieroglifów.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/w_srode_ladownik_philae_dotknie_powierzchni_komety_spektakularny_final_misji_rosetta_317247.html

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/w_srode_ladownik_philae_dotknie_powierzchni_komety_spektakularny_final_misji_rosetta_317247.html