Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Ropa tańsza niż cztery lata temu, ceny paliw wyższe

Finanse

od tamtych. We wrześniu 2011 r. średnia cena detaliczna 1 litra zarówno Pb95, jak i ON wynosiła na stacjach benzynowych 4,99 zł, za baryłkę ropy brent płaciło się ponad 113 dol. W ubiegłym tygodniu cena ropy naftowej brent spadła do około 82 dol. za baryłkę, ale 1 litr benzyny Pb95 kosztował w stacjach benzynowych średnio 5,08 zł, a oleju napędowego – 5 zł.
Przyczyną jest wyższy kurs dolara, a w tej walucie rozliczane są transakcje naftowe. Są też dodatkowe czynniki, pisze „Forsal.pl”. Od tamtego czasu podatek VAT na paliwa wzrósł z 22 do 23 proc., wzrosły też inne podatki: akcyza i opłata paliwowa.
Ostatni raz mniej niż 5 zł za litr paliwa płaciliśmy we wrześniu 2011 r., czyli tuż przed wyborami parlamentarnymi, zauważyła Urszula Cieślak z Biura Maklerskiego Reflex, ceny detaliczne paliw na stacjach Orlenu były niższe niż ceny hurtowe. Marże detaliczne były zatem ujemne. Zdaniem specjalistów w tym roku ceny benzyny dyktowane przez państwowy koncern nie będą używane jako kiełbasa wyborcza wzmagająca życzliwość do rządzącej partii.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/834604,ropa-najtansza-od-lat-a-ceny-na-stacjach-wciaz-wysokie.html

Udostępnij

Niemcy nie muszą płacić zasiłku niepracującej Rumunce

Finanse minimum socjalne trybunał sprawiedliwości turystyka socjalna zasiłek

orzekł dziś Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Trybunał rozpatrywał skargę złożoną na rząd niemiecki przez Rumunkę Elisabet Dano, która przyjechała z dzieckiem do Niemiec i zażądała zasiłku. Rumunka nie pracowała w Niemczech, ani nie szukała tam pracy, nie miała jakichkolwiek kwalifikacji zawodowych, nigdy w życiu nie pracowała, również w Rumunii. Twierdziła, że w Niemczech należy jej się zasiłek gwarantujący minimum socjalne.
Wyrok ustanawia zasadę, że cudzoziemiec, który nie pracował nie może domagać się zasiłku w kraju, do którego przyjechał. „Państwo członkowskie musi mieć możliwość odmówienia przyznania świadczeń socjalnych nieaktywnym zawodowo obywatelom Unii, którzy korzystają ze swobody przemieszczania się jedynie w celu uzyskania pomocy społecznej od innego państwa Unii”, uzasadnił wyrok trybunał w prasowym oświadczeniu.
Wyrok ograniczy turystykę socjalną. Polega ona na tym, że obywatele biedniejszych krajów Unii Europejskiej – głównie Rumunii i Bułgarii – jadą do krajów bogatszych – Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Holandii – i domagają się tam zasiłków należnych bezrobotnym.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-wazny-wyrok-ws-tzw-turystyki-socjalnej,nId,1550357#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-wazny-wyrok-ws-tzw-turystyki-socjalnej,nId,1550357#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox