Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Misja Rosetty. Dzisiaj sonda wyląduje na komecie

Nauka i Technologie

Rozpoczęta 2 marca 2004 roku misja europejskiej sondy Rosetta zbliża się do finału. W sierpniu 2014 roku sonda weszła na orbitę komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, lecącej z prędkością około 60 tys. kilometrów na godzinę. Od tamtego czasu Rosetta wykonuje szereg badań jądra komety, w tym szczegółową mapę i dokumentację fotograficzną.

Rosetta odkryła, że jądro komety składa się z dwóch głównych części, które obracają się, pozostając w stałym kontakcie. Na podstawie przesłanych na Ziemię danych, centrum kontroli misji ustaliło miejsce wylądowania wysłanego przez sondę lądownika Philae, który osiądzie na jądrze komety i przeprowadzi szereg badań gruntu. Sygnał potwierdzający udane lądowanie powinien dotrzeć do Ziemi około godziny 17 czasu polskiego.

Powinno to poszerzyć wiedzę m.in. na temat początków Układu Słonecznego, ponieważ – według szacunków badaczy – jądro komety nie uległo od tamtego czasu istotnym zmianom. Jeden z elementów lądownika Philae, instrument o nazwie MUPUS, został wykonany z udziałem polskich naukowców. Jego zadaniem jest wykonanie pomiarów własności mechanicznych i termicznych powierzchni komety.

Nazwa sondy – Rosetta – pochodzi od kamienia z Rosetty. To odkryty na początku XIX wieku zabytek, pokryty dwujęzycznym tekstem zapisanym trzema rodzajami pisma. Jego odkrycie pozwoliło na odczytanie egipskich hieroglifów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/w_srode_ladownik_philae_dotknie_powierzchni_komety_spektakularny_final_misji_rosetta_317247.html

Udostępnij

20 kilometrów pod ziemią odkryto ślady życia

Nauka i Technologie Aragonit biologia Eksploracja Kosmosu Minerały Uniwersytet Yale Żywe organizmy

Minerały wydobyte na wyspach San Juan z głębokości 20 kilometrów formowały się w obecności procesów biologicznych. Do takich wniosków doprowadziła analiza wydobytych spod ziemi próbek aragonitu. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Yale, minerały formowały się około 100 milionów lat temu w miejscu, gdzie panuje ogromne ciśnienie, a temperatura sięga 120 stopni Celsjusza.

W takich warunkach istniały przed laty żywe organizmy. Zdaniem naukowców były to bakterie egzystujące w warunkach granicznych dla przetrwania kodu DNA. To najgłębsze ślady życia, jakie kiedykolwiek znaleziono.

Odkrycie jest ważne nie tylko z powodu ustanowienia nowego rekordu. Funkcjonowanie żywych organizmów w tak ekstremalnych warunkach oznacza, że podczas eksploracji Kosmosu możemy w czasie wypatrywania życia poszerzyć zakres poszukiwań o miejsca, które wcześniej – ze względu na panujące tam warunki – wydawały się wykluczone.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20960/odkryto-slady-zycia-20-kilometrow-pod-ziemia

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20960/odkryto-slady-zycia-20-kilometrow-pod-ziemia