Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Misja Rosetty. Dzisiaj sonda wyląduje na komecie

Nauka i Technologie

Rozpoczęta 2 marca 2004 roku misja europejskiej sondy Rosetta zbliża się do finału. W sierpniu 2014 roku sonda weszła na orbitę komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, lecącej z prędkością około 60 tys. kilometrów na godzinę. Od tamtego czasu Rosetta wykonuje szereg badań jądra komety, w tym szczegółową mapę i dokumentację fotograficzną.

Rosetta odkryła, że jądro komety składa się z dwóch głównych części, które obracają się, pozostając w stałym kontakcie. Na podstawie przesłanych na Ziemię danych, centrum kontroli misji ustaliło miejsce wylądowania wysłanego przez sondę lądownika Philae, który osiądzie na jądrze komety i przeprowadzi szereg badań gruntu. Sygnał potwierdzający udane lądowanie powinien dotrzeć do Ziemi około godziny 17 czasu polskiego.

Powinno to poszerzyć wiedzę m.in. na temat początków Układu Słonecznego, ponieważ – według szacunków badaczy – jądro komety nie uległo od tamtego czasu istotnym zmianom. Jeden z elementów lądownika Philae, instrument o nazwie MUPUS, został wykonany z udziałem polskich naukowców. Jego zadaniem jest wykonanie pomiarów własności mechanicznych i termicznych powierzchni komety.

Nazwa sondy – Rosetta – pochodzi od kamienia z Rosetty. To odkryty na początku XIX wieku zabytek, pokryty dwujęzycznym tekstem zapisanym trzema rodzajami pisma. Jego odkrycie pozwoliło na odczytanie egipskich hieroglifów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/w_srode_ladownik_philae_dotknie_powierzchni_komety_spektakularny_final_misji_rosetta_317247.html

Udostępnij

20 kilometrów pod ziemią odkryto ślady życia

Nauka i Technologie Aragonit biologia Eksploracja Kosmosu Minerały Uniwersytet Yale Żywe organizmy

Minerały wydobyte na wyspach San Juan z głębokości 20 kilometrów formowały się w obecności procesów biologicznych. Do takich wniosków doprowadziła analiza wydobytych spod ziemi próbek aragonitu. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Yale, minerały formowały się około 100 milionów lat temu w miejscu, gdzie panuje ogromne ciśnienie, a temperatura sięga 120 stopni Celsjusza.

W takich warunkach istniały przed laty żywe organizmy. Zdaniem naukowców były to bakterie egzystujące w warunkach granicznych dla przetrwania kodu DNA. To najgłębsze ślady życia, jakie kiedykolwiek znaleziono.

Odkrycie jest ważne nie tylko z powodu ustanowienia nowego rekordu. Funkcjonowanie żywych organizmów w tak ekstremalnych warunkach oznacza, że podczas eksploracji Kosmosu możemy w czasie wypatrywania życia poszerzyć zakres poszukiwań o miejsca, które wcześniej – ze względu na panujące tam warunki – wydawały się wykluczone.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20960/odkryto-slady-zycia-20-kilometrow-pod-ziemia

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20960/odkryto-slady-zycia-20-kilometrow-pod-ziemia