Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Misja Rosetty. Dzisiaj sonda wyląduje na komecie

Nauka i Technologie

Rozpoczęta 2 marca 2004 roku misja europejskiej sondy Rosetta zbliża się do finału. W sierpniu 2014 roku sonda weszła na orbitę komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, lecącej z prędkością około 60 tys. kilometrów na godzinę. Od tamtego czasu Rosetta wykonuje szereg badań jądra komety, w tym szczegółową mapę i dokumentację fotograficzną.

Rosetta odkryła, że jądro komety składa się z dwóch głównych części, które obracają się, pozostając w stałym kontakcie. Na podstawie przesłanych na Ziemię danych, centrum kontroli misji ustaliło miejsce wylądowania wysłanego przez sondę lądownika Philae, który osiądzie na jądrze komety i przeprowadzi szereg badań gruntu. Sygnał potwierdzający udane lądowanie powinien dotrzeć do Ziemi około godziny 17 czasu polskiego.

Powinno to poszerzyć wiedzę m.in. na temat początków Układu Słonecznego, ponieważ – według szacunków badaczy – jądro komety nie uległo od tamtego czasu istotnym zmianom. Jeden z elementów lądownika Philae, instrument o nazwie MUPUS, został wykonany z udziałem polskich naukowców. Jego zadaniem jest wykonanie pomiarów własności mechanicznych i termicznych powierzchni komety.

Nazwa sondy – Rosetta – pochodzi od kamienia z Rosetty. To odkryty na początku XIX wieku zabytek, pokryty dwujęzycznym tekstem zapisanym trzema rodzajami pisma. Jego odkrycie pozwoliło na odczytanie egipskich hieroglifów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/w_srode_ladownik_philae_dotknie_powierzchni_komety_spektakularny_final_misji_rosetta_317247.html

Udostępnij

20 kilometrów pod ziemią odkryto ślady życia

Nauka i Technologie Aragonit biologia Eksploracja Kosmosu Minerały Uniwersytet Yale Żywe organizmy

Minerały wydobyte na wyspach San Juan z głębokości 20 kilometrów formowały się w obecności procesów biologicznych. Do takich wniosków doprowadziła analiza wydobytych spod ziemi próbek aragonitu. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Yale, minerały formowały się około 100 milionów lat temu w miejscu, gdzie panuje ogromne ciśnienie, a temperatura sięga 120 stopni Celsjusza.

W takich warunkach istniały przed laty żywe organizmy. Zdaniem naukowców były to bakterie egzystujące w warunkach granicznych dla przetrwania kodu DNA. To najgłębsze ślady życia, jakie kiedykolwiek znaleziono.

Odkrycie jest ważne nie tylko z powodu ustanowienia nowego rekordu. Funkcjonowanie żywych organizmów w tak ekstremalnych warunkach oznacza, że podczas eksploracji Kosmosu możemy w czasie wypatrywania życia poszerzyć zakres poszukiwań o miejsca, które wcześniej – ze względu na panujące tam warunki – wydawały się wykluczone.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20960/odkryto-slady-zycia-20-kilometrow-pod-ziemia

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20960/odkryto-slady-zycia-20-kilometrow-pod-ziemia