Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Misja Rosetty. Dzisiaj sonda wyląduje na komecie

Nauka i Technologie

Rozpoczęta 2 marca 2004 roku misja europejskiej sondy Rosetta zbliża się do finału. W sierpniu 2014 roku sonda weszła na orbitę komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, lecącej z prędkością około 60 tys. kilometrów na godzinę. Od tamtego czasu Rosetta wykonuje szereg badań jądra komety, w tym szczegółową mapę i dokumentację fotograficzną.

Rosetta odkryła, że jądro komety składa się z dwóch głównych części, które obracają się, pozostając w stałym kontakcie. Na podstawie przesłanych na Ziemię danych, centrum kontroli misji ustaliło miejsce wylądowania wysłanego przez sondę lądownika Philae, który osiądzie na jądrze komety i przeprowadzi szereg badań gruntu. Sygnał potwierdzający udane lądowanie powinien dotrzeć do Ziemi około godziny 17 czasu polskiego.

Powinno to poszerzyć wiedzę m.in. na temat początków Układu Słonecznego, ponieważ – według szacunków badaczy – jądro komety nie uległo od tamtego czasu istotnym zmianom. Jeden z elementów lądownika Philae, instrument o nazwie MUPUS, został wykonany z udziałem polskich naukowców. Jego zadaniem jest wykonanie pomiarów własności mechanicznych i termicznych powierzchni komety.

Nazwa sondy – Rosetta – pochodzi od kamienia z Rosetty. To odkryty na początku XIX wieku zabytek, pokryty dwujęzycznym tekstem zapisanym trzema rodzajami pisma. Jego odkrycie pozwoliło na odczytanie egipskich hieroglifów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/w_srode_ladownik_philae_dotknie_powierzchni_komety_spektakularny_final_misji_rosetta_317247.html

Udostępnij

20 kilometrów pod ziemią odkryto ślady życia

Nauka i Technologie Aragonit biologia Eksploracja Kosmosu Minerały Uniwersytet Yale Żywe organizmy

Minerały wydobyte na wyspach San Juan z głębokości 20 kilometrów formowały się w obecności procesów biologicznych. Do takich wniosków doprowadziła analiza wydobytych spod ziemi próbek aragonitu. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Yale, minerały formowały się około 100 milionów lat temu w miejscu, gdzie panuje ogromne ciśnienie, a temperatura sięga 120 stopni Celsjusza.

W takich warunkach istniały przed laty żywe organizmy. Zdaniem naukowców były to bakterie egzystujące w warunkach granicznych dla przetrwania kodu DNA. To najgłębsze ślady życia, jakie kiedykolwiek znaleziono.

Odkrycie jest ważne nie tylko z powodu ustanowienia nowego rekordu. Funkcjonowanie żywych organizmów w tak ekstremalnych warunkach oznacza, że podczas eksploracji Kosmosu możemy w czasie wypatrywania życia poszerzyć zakres poszukiwań o miejsca, które wcześniej – ze względu na panujące tam warunki – wydawały się wykluczone.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20960/odkryto-slady-zycia-20-kilometrow-pod-ziemia

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20960/odkryto-slady-zycia-20-kilometrow-pod-ziemia