Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Europejskie banki pomagały finansować terrorystów w Iraku

Finanse

twierdzą amerykańscy weterani i członkowie rodzin amerykańskich żołnierzy zabitych na Bliskim Wschodzie. Pozew przeciw pięciu bankom złożyli wczoraj w Sądzie Okręgowym w Brooklynie w Nowym Jorku adwokaci reprezentujący ponad 200 weteranów i członków rodzin ofiar zamachów terrorystycznych w Iraku.
Pozwane banki – Barclays, Credit Suisse, HSBC, Standard Chartered i Royal Bank of Scotland Group – operowały irańskimi pieniędzmi, z których opłacano zamachy i przydrożne bomby w Iraku, twierdzą adwokaci. Irańskie banki według pozwu przelały na konta w europejskich bankach ponad 100 mln dolarów dla ugrupowań bojowników działających w Iraku.
Pozwane banki zawarły wcześniej ugodę z rządem USA: za 3,2 mld dolarów grzywny dobrowolnie wpłaconej rządowi, Ministerstwo Sprawiedliwości USA odroczyło ściganie ich za nierespektowanie sankcji na Iran, Libię i Kubę. Dzięki ugodzie członkowie zarządów banków uniknęli procesów karnych.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.bankier.pl/wiadomosc/USA-Weterani-i-rodziny-ofiar-z-Iraku-pozwali-banki-europejskie-3233924.html

Udostępnij

Kurs rubla wzrósł dziś po ubiegłotygodniowych spadkach

Finanse Bank Rosji dolar Elwira Nabiullina euro kurs rubla putin rubel wzrost władimir putin

które wyniosły 10 proc. W stosunku do dolara i euro rubel umocnił się o 2 proc. Analitycy uważają, że wśród przyczyn jest zmiana strategii banku centralnego i uspokajające zapewnienie prezydenta Rosji Władimira Putina podczas szczytu APEC w Pekinie.
– Nie planujemy ograniczania przepływu kapitału. Dziś jesteśmy świadkami spekulacyjnego wzrostu kursu wymiany. Wierzę, że to się wkrótce skończy, w związku z reakcją banku centralnego na działania spekulantów – powiedział wczoraj Władimir Putin.
Szefowa Banku Centralnego Rosji Elwira Nabiullina ogłosiła zmianę strategii. – Będziemy wchodzić na rynek walutowy z interwencjami w dowolnym momencie i z taką ilością waluty, która będzie niezbędna do zbicia spekulacyjnego popytu – powiedziała. Zapowiedź zastąpienia regularnych interwencji elastycznymi reakcjami wzmocniła informacja, że Bank Centralny Rosji postanowił czasowo ograniczyć bankom dostęp do rubli.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/834490,putin-uspokaja-a-rubel-sie-umacnia-bank-centralny-rosji-zapowiada-dalsze-interwencje.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/834490,putin-uspokaja-a-rubel-sie-umacnia-bank-centralny-rosji-zapowiada-dalsze-interwencje.html