Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

20 kilometrów pod ziemią odkryto ślady życia

Nauka i Technologie

Minerały wydobyte na wyspach San Juan z głębokości 20 kilometrów formowały się w obecności procesów biologicznych. Do takich wniosków doprowadziła analiza wydobytych spod ziemi próbek aragonitu. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Yale, minerały formowały się około 100 milionów lat temu w miejscu, gdzie panuje ogromne ciśnienie, a temperatura sięga 120 stopni Celsjusza.

W takich warunkach istniały przed laty żywe organizmy. Zdaniem naukowców były to bakterie egzystujące w warunkach granicznych dla przetrwania kodu DNA. To najgłębsze ślady życia, jakie kiedykolwiek znaleziono.

Odkrycie jest ważne nie tylko z powodu ustanowienia nowego rekordu. Funkcjonowanie żywych organizmów w tak ekstremalnych warunkach oznacza, że podczas eksploracji Kosmosu możemy w czasie wypatrywania życia poszerzyć zakres poszukiwań o miejsca, które wcześniej – ze względu na panujące tam warunki – wydawały się wykluczone.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20960/odkryto-slady-zycia-20-kilometrow-pod-ziemia

Udostępnij

Chiny pokazały samolot V generacji Shenyang J-31

Nauka i Technologie Airshow China chiny Cyberprzestępczość F-35 hakerzy J-31 lotnictwo Samolot V generacji Shenyang Shenyang J-31 szpiegostwo przemysłowe

J-31 to prawdopodobnie prywatna inicjatywa chińskiej wytwórni Shenyang. Samolot, którego program rozwoju jest utrzymywany w tajemnicy, został oblatany 31 października 2012 roku. Podczas konstruowania J-31 prawdopodobnie wykorzystano wykradzione przez chińskich cyberprzestępców dane amerykańskiego samoloty F-35.

Nie wiadomo przy tym, czy J-31 jest finalną konstrukcją, czy jedynie demonstratorem technologii, pozwalającym chińskim inżynierom zdobyć doświadczenie przed budową docelowego samolotu. Z deklaracji admirała Zhang Zhaozhong z Narodowego Uniwersytetu Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wynika, że J-31 jest przeznaczony dla klientów z zagranicy.

Oficjalna prezentacja samolotu nastąpi niebawem podczas pokazów lotniczych Airshow China w Zhuhai koło Hongkongu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.defence24.pl/news_airshow-china-debiut-chinskiego-mysliwca-5-generacji-wideo

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.defence24.pl/news_airshow-china-debiut-chinskiego-mysliwca-5-generacji-wideo