Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Zachód prowadzi błędną politykę wobec Rosji i Ukrainy

Polityka

twierdzi sekretarz stanu USA najpierw w administracji prezydenta Richarda Nixona, a później Geralda Forda Henry Kissinger. Błędy te mogą doprowadzić do zimnej wojny, a to byłoby tragiczne, twierdzi w wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel” laureat pokojowej Nagrody Nobla przyznanej w 1973 roku w uznaniu zasług za politykę odprężenia stosunków między zachodem a ZSSR.
Zachód zignorował fakt, że Ukraina miała zawsze szczególne znaczenie dla Rosji, a w rezultacie nie rozmawiał z Moskwą o stosunkach gospodarczych Kijowa i Unii Europejskiej. Rosja też zareagowała, jak się wyraził, nieodpowiednio. Jego zdaniem prezydent Putin próbuje maskować strategiczną słabość taktyczną siłą.
Były szef amerykańskiej dyplomacji uważa, że dialog z Rosją jest konieczny, bo tylko razem z nią można rozwiązać inne światowe kryzysy, na przykład wojnę domową w Syrii czy też kwestię irańskiej broni jądrowej.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17601697/kissinger-ukraina-byla-zawsze-wazna-dla-rosji-zignorowanie-tego-bylo-fatalnym-rozwiazaniem

Udostępnij

Trzy incydenty między Rosją a NATO mogły wywołać wojnę

Polityka Der Spiegel ELN European Leadership Network incydent nato raport rosja wojna

twierdzą autorzy raportu Wspólnoty Liderów Europejskich (European Leadership Network, ELN) w Londynie. Raport wymienia 40 niebezpiecznych incydentów, które zdarzyły się w ciągu ostatnich 8 miesięcy, informuje niedzielny „Der Spiegel”.
Zdaniem ELN pierwszym z tych incydentów była kolizja szwedzkiego samolotu pasażerskiego z rosyjskim wojskowym samolotem rozpoznawczym, który lecąc nie informował o swoim położeniu, a to zagroziło kolizją. Jako kolejny z trzech najgroźniejszych raport wymienia porwanie przez Rosjan z terytorium Estonii funkcjonariusza estońskich służb specjalnych i wreszcie poszukiwanie przez szwedzką marynarkę wojenną okrętu podwodnego, najprawdopodobniej rosyjskiego wykrytego na wodach terytorialnych Szwecji. Dalszych 11 incydentów spośród 40 wymienionych raport określa jako niebezpieczne European Leadership Network ze względu na ich „prowokacyjny i agresywny” charakter.

Wspólnota liderów europejskich (European Leadership Network) ma siedzibę w Londynie. Należą do niej byli szefowie dyplomacji, resortów obrony, służb specjalnych, politycy i działacze społeczni z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Turcji, Finlandii, Polski i Rosji oraz naukowcy.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1282424,Niebezpieczne-incydenty-miedzy-Rosja-a-NATO-Raport-trzy-z-nich-mogly-wywolac-wojne

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1282424,Niebezpieczne-incydenty-miedzy-Rosja-a-NATO-Raport-trzy-z-nich-mogly-wywolac-wojne