Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Polscy nawigatorzy pomagają agencji kosmicznej

Nauka i Technologie

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) skorzysta z usług polskich nawigatorów. Naukowcy z Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej wygrali zorganizowany przez ESA konkurs, którego celem jest przetestowanie systemu nawigacyjnego EGNOS.

EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) to system, którego zadaniem jest wspomaganie i kontrolowanie działania nawigacji satelitarnej, jak GPS, GLONASS czy Galileo, co pozwala zwiększyć precyzję wskazania pozycji do 1 metra. Uruchomiony w 2006 roku system był do tej pory stosowany głównie w lotnictwie, jednak zespół z Polski ma – na zlecenie ESA – sprawdzić możliwość wykorzystania go w nawigacji morskiej.

Podsumował to dyrektor Instytutu Inżynierii Ruchu Morskiego szczecińskiej Akademii Morskiej dr hab. Lucjan Gucma: „Po badaniach praca systemu będzie szczególnie istotna w operacjach portowych, takich jak wpływanie do portu, cumowanie do nabrzeża, zwiększy się bezpieczeństwo statków”.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,402621,nawigatorzy-ze-szczecina-pracuja-dla-europejskiej-agencji-kosmicznej.html

Udostępnij

Bakterie odporne na antybiotyki starsze od penicyliny

Nauka i Technologie Alexander Fleming Antybiotyki bakterie Erytromycyna ewolucja I wojna światowa Mikroby Mutacje Penicylina Shigella flexneri

Szczepy bakterii, odporne na działanie antybiotyków pojawiły się, zanim ludzie zaczęli stosować penicylinę. Choć jej odkrycie w 1928 roku przez Aleksandra Fleminga było medycznym przełomem i uratowało miliony ludzi, to już wtedy – przed epoką masowego stosowania antybiotyków – istniały bakterie na nie uodpornione.

Dowodzi tego próbka, pobrana w 1915 roku od brytyjskiego żołnierza, szeregowego Ernesta Cable’a który zmarł w czasie I wojny światowej, cierpiąc na biegunkę wywołaną przez bakterię Shigella flexneri. Genom bakterii z początku wieku porównano niedawno z nowszymi szczepami, pochodzącymi z 1954, 1984 i 2002 roku.

Okazało się, że żołnierza z czasów I wojny światowej nie uratowałaby ani penicylina, ani erytromycyna, antybiotyk poznany dopiero w 1949 roku. Bakteria – w wyniku ewolucyjnego „wyścigu zbrojeń” – była odporna na oba te antybiotyki.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/bakterie-bywaly-oporne-na-penicyline-przed,173,0,1655213.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/bakterie-bywaly-oporne-na-penicyline-przed,173,0,1655213.html