Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Bakterie odporne na antybiotyki starsze od penicyliny

Nauka i Technologie

Szczepy bakterii, odporne na działanie antybiotyków pojawiły się, zanim ludzie zaczęli stosować penicylinę. Choć jej odkrycie w 1928 roku przez Aleksandra Fleminga było medycznym przełomem i uratowało miliony ludzi, to już wtedy – przed epoką masowego stosowania antybiotyków – istniały bakterie na nie uodpornione.

Dowodzi tego próbka, pobrana w 1915 roku od brytyjskiego żołnierza, szeregowego Ernesta Cable’a który zmarł w czasie I wojny światowej, cierpiąc na biegunkę wywołaną przez bakterię Shigella flexneri. Genom bakterii z początku wieku porównano niedawno z nowszymi szczepami, pochodzącymi z 1954, 1984 i 2002 roku.

Okazało się, że żołnierza z czasów I wojny światowej nie uratowałaby ani penicylina, ani erytromycyna, antybiotyk poznany dopiero w 1949 roku. Bakteria – w wyniku ewolucyjnego „wyścigu zbrojeń” – była odporna na oba te antybiotyki.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/bakterie-bywaly-oporne-na-penicyline-przed,173,0,1655213.html

Udostępnij

.314 Altas – pierwsza amunicja do broni z drukarek 3D

Nauka i Technologie .314 Altas Amunicja broń Broń z drukarki 3D druk 3d Drukarka przestrzenna Michael Crumling Rusznikarstwo

Za pomocą druku 3D można stworzyć działającą broń, jednak wydrukowany mechanizm charakteryzuje się niewielką trwałością. Próbą rozwiązania tego problemu jest .314 Atlas, czyli amunicja zaprojektowana z myślą o zastosowaniu w broni z drukarek 3D.

Amunicja jest dziełem 25-letniego Michaela Crumlinga, który postanowił zabezpieczyć drukowaną broń, wykonaną z tworzywa sztucznego, przed niekorzystnym wpływem ciśnienia i temperatury. Zastosował w tym celu wydłużoną łuskę, w której pocisk znajduje się nie na końcu, ale około 3,5 centymetra wewnątrz stalowej tulei.

Dzięki takiemu rozwiązaniu gazy prochowe przed zetknięciem z mechanizmem broni mają więcej czasu na ochłodzenie się i początkowo rozprężają się wewnątrz długiej łuski, nie oddziałując na plastikowe elementy broni. Podczas testów Michael Cummings wystrzelił 19 razy z wydrukowanego pistoletu, nie obserwując żadnych uszkodzeń. Plany, pozwalające na samodzielne wykonanie takiej amunicji są już w Internecie.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://giznet.pl/314-atlas-amunicja-zaprojektowana-specjalnie-dla-broni-drukowanej-w-3d/

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://giznet.pl/314-atlas-amunicja-zaprojektowana-specjalnie-dla-broni-drukowanej-w-3d/