Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Bank założony w 1472 roku wystawiony na sprzedaż

Finanse

Uznawany za najstarszy bank świata Banca Monte dei Paschi di Siena zlecił dwóm bankom inwestycyjnym znalezienia kupca lub partnera fuzji. Sieneński bank uzyskał najgorsze wyniki w przeprowadzonych w październiku przez Unię Europejską testach odporności, o których informowaliśmy 23 października. Wykazały one, że bankowi brakuje 2,1 mld euro kapitału do sprostania sytuacji kryzysowej, były to największe niedobory kapitałowe wśród 150 badanach banków. Poza tym wiele kredytów banku może pozostać bez spłaty.
Akcje Banca Monte dei Paschi di Siena straciły w tym roku na wartości około 40 proc. Ich łączna wartość nie przekracza 3,4 mld euro. Według ekspertów zajmujące się sprzedażą akcji banku UBS AG i Citigroup Inc. będą mieć poważne trudności z realizacją zlecenia. Już teraz nieoficjalnie wiadomo, że kilka dużych europejskich banków odmówiło rozmów w sprawie kupna.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wlochy-Najstarszy-bank-swiata-wystawiony-na-sprzedaz-3233028.html

Udostępnij

Euro kosztowało wczoraj 60 rubli, dolar ponad 46 rubli

Finanse dolar euro kurs panika rubel spadek

W ciągu ostatniego tygodnia rubel stracił 10 proc. wartości. Bank centralny wydal oficjalny komunikat o zagrożeniu systemu finansowego Rosji. – To jest panika na pełną skalę, mająca wszelkie znamiona samospełniającej się (przepowiedni) kryzysu walutowego – oznajmił w komunikacie główny ekonomista banku ING w Moskwie Dmitrij Polewoj. – W takiej sytuacji bank centralny powinien interweniować,l ostatecznie jeśli to, co się teraz dzieje, nie jest zagrożeniem dla stabilności finansowej, to nie wiem, co miałoby nią być.
Spadkowi wartości rubla towarzyszy odpływ kapitału z Rosji. W październiku odpływ kapitału z Federacji Rosyjskiej wyniósł 25 mld dolarów, a od początku roku – 110 mld, wyliczają analitycy z Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie. Według oficjalnych danych przedstawianych przez Bank Rosji od stycznia do września 2014 roku odpływ kapitału wyniósł 85,2 mld dolarów, o 41,1 mld dolarów więcej niż pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/42/1701/Artykul/1278604,Rubel-coraz-slabszy-Centralny-Bank-Rosji-zagrozenie-stabilnosci-systemu-finansowego

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/42/1701/Artykul/1278604,Rubel-coraz-slabszy-Centralny-Bank-Rosji-zagrozenie-stabilnosci-systemu-finansowego