Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Trwają pracę nad kolejnym modelem modułowego telefonu

Nauka i Technologie

Projekt Ara, czyli modułowy telefon od Google’a, doczekał się niedawno działającego prototypu. Smartfon Google’a nie będzie jednak monopolistą – prace nad własnym rozwiązaniem tego typu ujawnił startup Vsenn, założony przez byłego pracownika Nokii.

Atutem telefonu Vsenn mają być duże możliwości, związane z prywatnością użytkownika, w tym dostęp do darmowej sieci VPN i szyfrowanego magazynu danych w chmurze. Telefon zostanie podzielony na trzy wymienne moduły – baterię, kamerę i moduł, zawierający procesor i pamięć. Pierwszy model zostanie wyposażony w 4,7-calowy ekran o rozdzielczości Full HD (1920 × 1080 pikseli).

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.engadget.com/2014/11/07/vsenn-project-ara-modular-phone/

Udostępnij

Kosmiczne śmieci zagroziły stacji orbitalnej

Nauka i Technologie ATV Eksploracja Kosmosu ISS Kosmiczne śmieci kosmos międzynarodowa stacja kosmiczna Progress Stacja orbitalna

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) znalazła się w październiku na kursie kolizyjnym z kosmicznymi śmieciami. Zagrożenie stanowił fragment o wielkości ludzkiej dłoni, pochodzący z rosyjskiego satelity Kosmos-2251, uszkodzonego w innej kosmicznej kolizji.

Do 2012 roku, gdy niebezpieczny obiekt został dostrzeżony na mniej niż 24 godziny przed spodziewaną kolizją, załoga stacji przygotowywała się do ewakuacji. Od tamtego czasu wykonywanie szybkich – jak na warunki stacji orbitalnej – manewrów stało się możliwe dzięki wykorzystaniu dokujących do stacji statków kosmicznych. Początkowo był to rosyjski statek Progress, a obecnie europejski ATV.

Gdy 27 października pojawiło się zagrożenie dla ISS, agencje kosmiczne ustaliły wykonanie manewru ratunkowego. Silnik statku ATV został uruchomiony na 4 minuty, co pozwoliło przemieścić stację kosmiczną o kilometr i uniknąć niebezpieczeństwa.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,402615,europejski-statek-atv-uchronil-stacje-orbitalna-przed-kosmicznymi-smieciami.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,402615,europejski-statek-atv-uchronil-stacje-orbitalna-przed-kosmicznymi-smieciami.html