Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Poszukiwacze ORP Orzeł badają archiwa

Polska

Organizatorzy ekspedycji „Santi Odnaleźć Orła” planują jeszcze w tym miesiącu wytypować miejsca do przeszukania. Poszukiwania na morskim dnie odbywać się będą wiosną przyszłego roku.
ORP Orzeł w maju 1940 roku nie wrócił z patrolu na Morzu Północnym. Nie wiadomo, co się z nim stało. Badacze sformułowali dziewięć hipotez dotyczących jego zatonięcia.
Ubiegłoroczne poszukiwania wraku okrętu poprzedzone badaniami polskich i brytyjskich archiwów nie przyniosły rezultatu. W ciągu tygodnia przeszukiwania sonarem morskiego dna ekspedycja zlokalizowała szereg wraków innych statków i okrętów na dnie Morza Północnego.
W 2013 roku poszukiwania prowadził okręt ratowniczy polskiej floty ORP Lech. Odnalazł wrak na dnie Morza Północnego, który okazał się jednak jednostką brytyjską. Wedlug najnowszych danych ORP Orzeł mógł zostać zatopiony 3 czerwca 1940 roku. Brytyjski samolot patrolowy Lockheed Huston zrzucił tego dnia bomby głębinowe na niezidentyfikowany okręt podwodny w pobliżu miejsca, które miała patrolować polska jednostka.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/coraz-blizej-znalezienia-orp-orzel-kolejny-etap-poszukiwan,486093,s.html

Udostępnij

Wstępne hipotezy o wypadku w kopalni w Mysłowicach

Polska akcja ratownicza górnictwo komisja kopalnia metan Mysłowice przyczyny wypadku siemianowice śląskie Wojciech Magiera wypadek Wyższy Urząd Górniczy

Na podstawie bardzo wstępnych wypowiedzi ekspertów można powiedzieć, że w przeciągu ostatniego tygodnia przed katastrofą w rejonie ściany 560 rosło zagrożenie i metanowe i pożarowe – oświadczył wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego i szef komisji powołanej do zbadania przyczyn wypadku Wojciech Magiera. Dowodami w tej sprawie są zeznania świadków i wskazania czujników. Niestety jednolite wskazania pochodzą tylko z czujników stacjonarnych, a w pomiarach czujników indywidualnych istnieją różnice. Omówienie pełnego zbioru pomiarów będzie możliwe dopiero w styczniu a może nawet w lutym, bo odczytywanie danych z różnych instrumentów jest czasochłonne.

6 października w kopalni w Mysłowicach doszło prawdopodobnie do zapalenia lub wybuchu metanu. W miejscu wypadku przebywało wtedy 37 górników. Jeden z nich zginął pod ziemią, a czterech ciężko rannych zmarło w szpitalu w Siemianowicach Śląskich. Akcja ratownicza odbywała się w bardzo trudnych warunkach. Więcej o wypadku w kopalni Mysłowice Wesoła przeczytasz tutaj.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/katowice,51/wug-przed-katastrofa-w-kopalni-myslowice-wesola-roslo-zagrozenie-metanowe,486059.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/katowice,51/wug-przed-katastrofa-w-kopalni-myslowice-wesola-roslo-zagrozenie-metanowe,486059.html