Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Kosmiczne śmieci zagroziły stacji orbitalnej

Nauka i Technologie

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) znalazła się w październiku na kursie kolizyjnym z kosmicznymi śmieciami. Zagrożenie stanowił fragment o wielkości ludzkiej dłoni, pochodzący z rosyjskiego satelity Kosmos-2251, uszkodzonego w innej kosmicznej kolizji.

Do 2012 roku, gdy niebezpieczny obiekt został dostrzeżony na mniej niż 24 godziny przed spodziewaną kolizją, załoga stacji przygotowywała się do ewakuacji. Od tamtego czasu wykonywanie szybkich – jak na warunki stacji orbitalnej – manewrów stało się możliwe dzięki wykorzystaniu dokujących do stacji statków kosmicznych. Początkowo był to rosyjski statek Progress, a obecnie europejski ATV.

Gdy 27 października pojawiło się zagrożenie dla ISS, agencje kosmiczne ustaliły wykonanie manewru ratunkowego. Silnik statku ATV został uruchomiony na 4 minuty, co pozwoliło przemieścić stację kosmiczną o kilometr i uniknąć niebezpieczeństwa.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,402615,europejski-statek-atv-uchronil-stacje-orbitalna-przed-kosmicznymi-smieciami.html

Udostępnij

Microsoft udostępnił za darmo mobilną wersję Office’a

Nauka i Technologie Aplikacje Apple iPad iPhone Microsoft Microsoft Office Office Office 365 oprogramowanie Pakiet biurowy Urządzenia mobilne

Użytkownicy urządzeń mobilnych Apple’a mogą już korzystać z przeznaczonej dla nich, darmowej wersji pakietu biurowego Microsoftu. Firma z Redmond zdecydowała się zaoferować nową mobilną wersję Office’a z udoskonalonym interfejsem i łatwą integracją z serwisem Dropbox.

Darmowy Office jest również przewidziany dla użytkowników urządzeń z Androidem – obecnie trwają zamknięte testy tej wersji oprogramowania. Decyzja Microsoftu, walczącego o użytkowników w segmencie mobilnym, oznacza istotną zmianę w dotychczasowej polityce firmy. Do niedawna Microsoft uzależniał możliwość pracy z mobilnym pakietem biurowym od wykupienia usługi Office 365.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,16927795,Microsoft_rozdaje_pakiet_Office_na_urzadzenia_mobilne.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,16927795,Microsoft_rozdaje_pakiet_Office_na_urzadzenia_mobilne.html