Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Chiński juan staje się walutą międzynarodową

Finanse

W drugim kwartale 2014 roku wartość handlu zagranicznego rozliczonego w juanach osiągnęła równowartość 220 mld dolarów. Dało to chińskiej walucie 9 proc. udziału w globalnym handlu. Chiny są obecnie drugą gospodarką świata za Stanami Zjednoczonymi, międzynarodowy handel Chin zajmuje również drugie miejsce w świecie, też za USA. Chiny mają poza tym największe w świecie rezerwy walutowe wynoszące blisko 4 bln dolarów. Warunkiem uczynienia z juana międzynarodowej waluty zdolnej konkurować z euro albo dolarem jest jednak uwolnienie kursu i zmniejszenie państwowej kontroli nad przepływem kapitału. Obecnie kurs juana wyznaczany jest przez bank centralny, ale władze godzą się na coraz większy obszar odstępstw kursu realnego od wyznaczanego.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.forbes.pl/jak-juan-zdobywa-swiat,artykuly,183386,1,1.html

Udostępnij

Kwota wolna od podatku jest niezgodna z Konstytucją

Finanse konstytucja kwota wolna od podatku ministerstwo finansow rzecznik praw obywate;lskich trybunał konstytucyjny waloryzacja

uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. dr Irena Lipowicz, która zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego sposób ustalania kwoty wolnej od podatku od osób fizycznych. Kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł rocznie, tymczasem próg ubóstwa wynosi 6504 zł rocznie dla osoby samotnej albo 5472 dla osoby żyjącej w rodzinie. Może więc się zdarzyć, uważa prof. Irena Lipowicz, że po zapłaceniu podatku podatnik znajdzie się poniżej progu ubóstwa.
Ministerstwo Finansów nie zgadza się na podwyższenie kwoty wolnej od podatku twierdząc, że zmniejszyłyby się wpływy do budżetu.
Kwota wolna od podatku była corocznie waloryzowana do 2003 roku. Potem została zwaloryzowana jeszcze dwa razy: w roku 2007 i 2008.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/1280667,Kwota-wolna-od-podatku-niezgodna-z-konstytucja

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/1280667,Kwota-wolna-od-podatku-niezgodna-z-konstytucja