Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Kwota wolna od podatku jest niezgodna z Konstytucją

Finanse

uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. dr Irena Lipowicz, która zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego sposób ustalania kwoty wolnej od podatku od osób fizycznych. Kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł rocznie, tymczasem próg ubóstwa wynosi 6504 zł rocznie dla osoby samotnej albo 5472 dla osoby żyjącej w rodzinie. Może więc się zdarzyć, uważa prof. Irena Lipowicz, że po zapłaceniu podatku podatnik znajdzie się poniżej progu ubóstwa.
Ministerstwo Finansów nie zgadza się na podwyższenie kwoty wolnej od podatku twierdząc, że zmniejszyłyby się wpływy do budżetu.
Kwota wolna od podatku była corocznie waloryzowana do 2003 roku. Potem została zwaloryzowana jeszcze dwa razy: w roku 2007 i 2008.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/1280667,Kwota-wolna-od-podatku-niezgodna-z-konstytucja

Udostępnij

Minister finansów Luksemburga atakuje media

Finanse ICI Jean-Claude Juncker luksemburg Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego Pierre Gramegna rząd luksemburga tajne umowy Unia Europejska unikanie podatków

– Nielegalne było ujawnienie danych o podatnikach – minister finansów Luksemburga Pierre Gramegna zaatakował w Brukseli media, komentując na specjalnie zwołanej konferencji prasowej doniesienia o tajnych nieuczciwych umowach podatkowych zawieranych przez jego rząd ze światowymi firmami. Informowaliśmy o tych praktykach wczoraj. Według niego wszystkie decyzje podatkowe władz Luksemburga były zgodne z prawem jego kraju i prawem Unii Europejskiej i wiele krajów stosuje podobne metody.
Minister zapewnił, że rząd Luksemburga będzie współpracować z Komisją Europejską, która wszczęła postępowanie w tej sprawie. Wyjaśnił również, że wczoraj luksemburski parlament opowiedział się za uchyleniem przepisów o tajemnicy bankowej, aby umożliwić automatyczną wymianę informacji bankowej w ramach UE.
O tajnych umowach rządu Luksemburga z największymi światowymi firmami pisaliśmy wczoraj, a o uchyleniu przez banki z tajemnicy bankowej 31 października.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/minister-finansow-luksemburga-przecieki-ws-podatkow-nielegalne/cwsl1

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/minister-finansow-luksemburga-przecieki-ws-podatkow-nielegalne/cwsl1