Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rząd Luksemburga pomagał firmom ukrywać dochody

Świat

Tajne umowy rządu Luksemburga z największymi firmami światowymi zapewniały przedsiębiorstwom ulgi podatkowe, a Luksemburgowi olbrzymie dochody z firm, które nic z tym krajem nie miały wspólnego. Zamiast płacić podatki w krajach swojej działalności, firmy płaciły kilkakrotnie mniejsze podatki w Luksemburgu.
Umowy odkryło i ujawniło Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ). Wśród 340 międzynarodowych firm, które w latach 2003 – 2013 podpisały takie umowy było Pepsi, Apple, Amazon, czy Ikea.
O wynikach dziennikarskiego śledztwa prowadzonego pod kryptonimem Luxemburg Leaks (LuxLeaks) informuje dziś około 40 europejskich gazet, w tym „Le Monde”, brytyjski „The Guardian”, czy niemiecki „Sueddeutsche Zeitung”.
Rzecznik nowej Komisji Europejskiej Margaritis Schinas zapewnił, że KE jest gotowa ukarać Luksemburg za nieuczciwe praktyki podatkowe. „Guardian” zwrócił jednak uwagę, że obecny szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker był premierem Luksemburga w latach 1995-2013, a więc wtedy, kiedy oszukańcze umowy zostały podpisane. W latach 1989-2009 Juncker był też ministrem finansów Luksemburga.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.deon.pl/wiadomosci/swiat/art,19435,tajne-umowy-pepsi-apple-amazon-ikea.html

Udostępnij

Pożar rurociągu w Arabii Saudyjskiej

Świat arabia saudyjska benzyna inwestorzy olej napędowy opec Reuters rurociąg wenezuela West Texas Iintermediate wybuch ropociągu

Rurociąg wybuchł i zapalił się 150 km od stolicy kraju, Rijadu. Po ujawnieniu informacji o wybuchu ceny ropy West Texas Intermediate w Nowym Jorku poszły w górę o 2 dolary za baryłkę. Agencja Reuters uspokaja jednak inwestorów podając, że pożar został ugaszony, a uszkodzony rurociąg transportował olej napędowy, a nie ropę. Powołuje się przy tym na źródło w sektorze przemysłowym Arabii Saudyjskiej. Arabia Saudyjska jest jednym z kluczowych producentów ropy na świecie. Jej udział w rynku wynosi 22 procent. Na pierwszym miejscu jest Wenezuela, która dostarcza 24,7 proc ropy na świecie.

Według danych OPEC wydobycie ropy na świecie wzrasta. W wrześniu kraje OPEC produkowały dziennie 30,47 mln baryłek ropy, a w październiku już o 53 tys. więcej. Nadwyżkę ropy na rynku odczuwają również kierowcy. Cena benzyny i oleju napędowego od kilku tygodni regularnie spada.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tvn24bis.pl/informacje,187/pozar-ropociagu-wystraszyl-inwestorow-ceny-ropy-poszybowaly-w-gore,485380.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tvn24bis.pl/informacje,187/pozar-ropociagu-wystraszyl-inwestorow-ceny-ropy-poszybowaly-w-gore,485380.html