Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Ponad dwie trzecie Polaków obawia się euro

Finanse

Przeciw przyjęciu przez Polskę wspólnej waluty opowiada się 68 proc. dorosłych Polaków. Za wprowadzeniem euro jest 24 proc.. 67 proc. mieszkańców naszego kraju jest przekonanych, że następstwa wprowadzenia euro byłyby niekorzystne dla zwykłych ludzi, przeciwnego zdania jest 20 proc. O tym, że wspólna waluta zaszkodzi polskiej gospodarce przekonanych jest 49 proc. obywateli, przekonanie, że skutki będą korzystne żywi 30 procent.
Za najważniejsze negatywne skutki wymiany złotego na euro Polacy uznają kolejno wzrost cen (64%), niekorzystny kurs wymiany złotego na euro (42%) oraz utratę przez Polskę możliwości prowadzenia samodzielnej polityki pieniężnej (27%). Według 35 proc. pozytywnym skutkiem byłoby ułatwienie podróżowania.
Opinie na temat euro zbierało od 9 do 14 października Centrum Badania Opinii Społecznej wśród ludzi należących do 919-osobowej reprezentatywnej próby losowej dorosłych mieszkańców Polski.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/474479,waluta-euro-w-polsce-sondaz-cbos-polacy-nie-chca-euro.html

Udostępnij

Wicepremier Piechociński gra frankiem wyborczym

Finanse frank szwajcarski Janusz piechociński kredyty hipoteczne marek belka

Ogłaszając w mediach pomysły na temat pomocy zadłużonym we frankach szwajcarskich wicepremier usiłuje zyskać glosy przed wyborami samorządowymi, uważa prezes narodowego banku Polskiego Marek Belka. Temat, przypomina prezes NBP, pojawia się przed każdymi wyborami. Według niego realizacja tych pomysłów zachwiałaby stabilnością polskiego systemu bankowego.
Eksperci finansowi również negatywnie oceniają pomysły Piechocińskiego, który chce, żeby banki pobierały od zadłużonych we frankach tylko odsetki. Eksperci przypominają, ze frank zwyżkuje w stosunku do złotego od czerwca, jest to wynikiem osłabiania się polskiej waluty i wbrew medialnym ostrzeżeniom nawet zwycięstwo w szwajcarskim referendum zwolenników oparcia franka o złoto spowoduje najwyżej krótkotrwałą i przejściową podwyżkę jego wartości. Ich zdaniem bardziej prawdopodobne jest osłabienie franka po referendum.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/42/276/Artykul/1278755,Szef-NBP-Marek-Belka-o-pomocy-dla-frankowiczow-moze-przyniesc-wielkie-szkody-dla-rynku-finansowego

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/42/276/Artykul/1278755,Szef-NBP-Marek-Belka-o-pomocy-dla-frankowiczow-moze-przyniesc-wielkie-szkody-dla-rynku-finansowego