Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Curiosity potwierdza: na powierzchni Marsa była woda

Nauka i Technologie

Curiosity to łazik, wysłany na Marsa przez NASA. Od 2012 roku pojazd bada Czerwoną Planetę, a niedawno przeanalizował próbkę, pobraną z pierwszego odwiertu w marsjańskich skałach. Odwiert został wykonany pod koniec września, a następnie automatyczne ramię zebrało uzyskany w ten sposób proszek i przeniosło go do laboratorium we wnętrzu łazika.

Badanie potwierdziło hipotezy, stawiane wcześniej na podstawie obserwacji powierzchni planety (Curiosity wylądował na dnie – prawdopodobnie – dawnego jeziora). Hematyty znalezione w próbce, pobranej u podnóża góry Aeolis Mons wskazują, że skała utleniała się, będąc pod wpływem marsjańskiej atmosfery i wody.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://dlapilota.pl/wiadomosci/pap/nasa-podala-najnowsze-wyniki-badania-marsjanskich-skal-przez-lazik-curiosity

Udostępnij

Praca na nocnej zmianie przyspiesza starzenie mózgu

Nauka i Technologie Intelekt mózg neurologia pamięć praca Praca w nocy Wiek mózgu Zdolności poznawcze

Praca w nocy jest niekorzystna dla ludzkiego mózgu. Do takich wniosków doszli badacze z Universite de Toulouse-Inserm w Tuluzie, którzy dzięki międzynarodowemu wsparciu zbadali ponad 3,2 tys. ludzi, z których 1500 pracowało na nocnej zmianie.

Testy sprawdzające pamięć, szybkość myślenia i inne zdolności intelektualne badacze przeprowadzili na ochotnikach w wieku 32 – 62 lata i powtarzali je co 5 lub co 10 lat. Okazało się, ze nocna praca, trwająca dłużej niż dekadę sprawia, że mózgi badanych osób pracują jakby były ponad sześć lat starsze, a powrót do pełnej sprawności intelektualnej może trwać nawet do pięciu lat po zakończeniu pracy w nocy.

Osoby pracujące w nocy mają również gorszą jakość snu od tych, które nigdy nie pracowały w taki sposób. Wyniki badań skomentował dr Philip Tucker ze Swansea University: „Najprawdopodobniej osoby próbujące wykonać złożone zadanie umysłowe mogą robić więcej błędów i pominięć, być może jedna na 100 popełni błąd, który będzie miał bardzo istotne konsekwencje, ale trudno ocenić, jak duże skutki będzie to mieć w codziennym życiu”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/praca-na-nocne-zmiany-przedwczesnie-postarza,115,0,1652595.html

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/praca-na-nocne-zmiany-przedwczesnie-postarza,115,0,1652595.html