Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Curiosity potwierdza: na powierzchni Marsa była woda

Nauka i Technologie

Curiosity to łazik, wysłany na Marsa przez NASA. Od 2012 roku pojazd bada Czerwoną Planetę, a niedawno przeanalizował próbkę, pobraną z pierwszego odwiertu w marsjańskich skałach. Odwiert został wykonany pod koniec września, a następnie automatyczne ramię zebrało uzyskany w ten sposób proszek i przeniosło go do laboratorium we wnętrzu łazika.

Badanie potwierdziło hipotezy, stawiane wcześniej na podstawie obserwacji powierzchni planety (Curiosity wylądował na dnie – prawdopodobnie – dawnego jeziora). Hematyty znalezione w próbce, pobranej u podnóża góry Aeolis Mons wskazują, że skała utleniała się, będąc pod wpływem marsjańskiej atmosfery i wody.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://dlapilota.pl/wiadomosci/pap/nasa-podala-najnowsze-wyniki-badania-marsjanskich-skal-przez-lazik-curiosity

Udostępnij

Praca na nocnej zmianie przyspiesza starzenie mózgu

Nauka i Technologie Intelekt mózg neurologia pamięć praca Praca w nocy Wiek mózgu Zdolności poznawcze

Praca w nocy jest niekorzystna dla ludzkiego mózgu. Do takich wniosków doszli badacze z Universite de Toulouse-Inserm w Tuluzie, którzy dzięki międzynarodowemu wsparciu zbadali ponad 3,2 tys. ludzi, z których 1500 pracowało na nocnej zmianie.

Testy sprawdzające pamięć, szybkość myślenia i inne zdolności intelektualne badacze przeprowadzili na ochotnikach w wieku 32 – 62 lata i powtarzali je co 5 lub co 10 lat. Okazało się, ze nocna praca, trwająca dłużej niż dekadę sprawia, że mózgi badanych osób pracują jakby były ponad sześć lat starsze, a powrót do pełnej sprawności intelektualnej może trwać nawet do pięciu lat po zakończeniu pracy w nocy.

Osoby pracujące w nocy mają również gorszą jakość snu od tych, które nigdy nie pracowały w taki sposób. Wyniki badań skomentował dr Philip Tucker ze Swansea University: „Najprawdopodobniej osoby próbujące wykonać złożone zadanie umysłowe mogą robić więcej błędów i pominięć, być może jedna na 100 popełni błąd, który będzie miał bardzo istotne konsekwencje, ale trudno ocenić, jak duże skutki będzie to mieć w codziennym życiu”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/praca-na-nocne-zmiany-przedwczesnie-postarza,115,0,1652595.html

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/praca-na-nocne-zmiany-przedwczesnie-postarza,115,0,1652595.html