Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Curiosity potwierdza: na powierzchni Marsa była woda

Nauka i Technologie

Curiosity to łazik, wysłany na Marsa przez NASA. Od 2012 roku pojazd bada Czerwoną Planetę, a niedawno przeanalizował próbkę, pobraną z pierwszego odwiertu w marsjańskich skałach. Odwiert został wykonany pod koniec września, a następnie automatyczne ramię zebrało uzyskany w ten sposób proszek i przeniosło go do laboratorium we wnętrzu łazika.

Badanie potwierdziło hipotezy, stawiane wcześniej na podstawie obserwacji powierzchni planety (Curiosity wylądował na dnie – prawdopodobnie – dawnego jeziora). Hematyty znalezione w próbce, pobranej u podnóża góry Aeolis Mons wskazują, że skała utleniała się, będąc pod wpływem marsjańskiej atmosfery i wody.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://dlapilota.pl/wiadomosci/pap/nasa-podala-najnowsze-wyniki-badania-marsjanskich-skal-przez-lazik-curiosity

Udostępnij

Praca na nocnej zmianie przyspiesza starzenie mózgu

Nauka i Technologie Intelekt mózg neurologia pamięć praca Praca w nocy Wiek mózgu Zdolności poznawcze

Praca w nocy jest niekorzystna dla ludzkiego mózgu. Do takich wniosków doszli badacze z Universite de Toulouse-Inserm w Tuluzie, którzy dzięki międzynarodowemu wsparciu zbadali ponad 3,2 tys. ludzi, z których 1500 pracowało na nocnej zmianie.

Testy sprawdzające pamięć, szybkość myślenia i inne zdolności intelektualne badacze przeprowadzili na ochotnikach w wieku 32 – 62 lata i powtarzali je co 5 lub co 10 lat. Okazało się, ze nocna praca, trwająca dłużej niż dekadę sprawia, że mózgi badanych osób pracują jakby były ponad sześć lat starsze, a powrót do pełnej sprawności intelektualnej może trwać nawet do pięciu lat po zakończeniu pracy w nocy.

Osoby pracujące w nocy mają również gorszą jakość snu od tych, które nigdy nie pracowały w taki sposób. Wyniki badań skomentował dr Philip Tucker ze Swansea University: „Najprawdopodobniej osoby próbujące wykonać złożone zadanie umysłowe mogą robić więcej błędów i pominięć, być może jedna na 100 popełni błąd, który będzie miał bardzo istotne konsekwencje, ale trudno ocenić, jak duże skutki będzie to mieć w codziennym życiu”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/praca-na-nocne-zmiany-przedwczesnie-postarza,115,0,1652595.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/praca-na-nocne-zmiany-przedwczesnie-postarza,115,0,1652595.html