Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Praca na nocnej zmianie przyspiesza starzenie mózgu

Nauka i Technologie

Praca w nocy jest niekorzystna dla ludzkiego mózgu. Do takich wniosków doszli badacze z Universite de Toulouse-Inserm w Tuluzie, którzy dzięki międzynarodowemu wsparciu zbadali ponad 3,2 tys. ludzi, z których 1500 pracowało na nocnej zmianie.

Testy sprawdzające pamięć, szybkość myślenia i inne zdolności intelektualne badacze przeprowadzili na ochotnikach w wieku 32 – 62 lata i powtarzali je co 5 lub co 10 lat. Okazało się, ze nocna praca, trwająca dłużej niż dekadę sprawia, że mózgi badanych osób pracują jakby były ponad sześć lat starsze, a powrót do pełnej sprawności intelektualnej może trwać nawet do pięciu lat po zakończeniu pracy w nocy.

Osoby pracujące w nocy mają również gorszą jakość snu od tych, które nigdy nie pracowały w taki sposób. Wyniki badań skomentował dr Philip Tucker ze Swansea University: „Najprawdopodobniej osoby próbujące wykonać złożone zadanie umysłowe mogą robić więcej błędów i pominięć, być może jedna na 100 popełni błąd, który będzie miał bardzo istotne konsekwencje, ale trudno ocenić, jak duże skutki będzie to mieć w codziennym życiu”.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/praca-na-nocne-zmiany-przedwczesnie-postarza,115,0,1652595.html

Udostępnij

Pierwszy Publiczny Bank Komórek Macierzystych już działa

Nauka i Technologie Bank Komórek Macierzystych kielce komórki macierzyste Krew pępowinowa medycyna neurologia Nowotwory polska

Pierwszy w Polsce Publiczny Bank Komórek Macierzystych rozpoczął działalność w Podzamczu Chęcińskim w pobliżu Kielc. Jego zadaniem jest przechowywanie krwi pępowinowej zawierającej komórki macierzyste. Komórki te są wykorzystywane do leczenia około 70 chorób – głównie nowotworów, ale trwają badania nad wykorzystaniem ich również w neurologii.

Mówił o tym dr Rafał Szpak ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka: „„Dziś można leczyć komórkami macierzystymi kilkadziesiąt chorób. Co będzie za 20 lat? Pewnie ten katalog będzie dużo szerszy”. Krew będzie wykorzystywana do badań, zabezpieczy przyszłe potrzeby rodziny, która ją zdeponowała, a także – w przypadku biologicznej zgodności – będzie używana do leczenia innych osób.

Dzięki powstaniu banku finansowanego przez Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, koszty pobrania i przechowywania krwi pępowinowej nie będą obarczać ani matek, ani szpitali. Podkreśla to dyrektor Centrum, Marcin Perz: „Ważna jest świadomość wśród matek, że jeżeli ich nie stać na zdeponowanie krwi pępowinowej w prywatnych ośrodkach, mogą to zrobić bezpłatnie u nas. (…) Tworząc taką infrastrukturę już wysyłamy informacje do najlepszych zespołów badawczych na całym świecie, odpowiadają nam pozytywnie, chcą współpracować”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/kielce/pierwszy-publiczny-bank-komorek-macierzystych-otwarty/xd5by

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/kielce/pierwszy-publiczny-bank-komorek-macierzystych-otwarty/xd5by