Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Wnuk hitlerowskiego generała grozi procesem

Polska

dyrekcji Muzeum Powstania Warszawskiego za wystawę „Powstanie Warszawskie 1944″ zorganizowaną w Berlinie. Wśród eksponatów wystawy jest fotografia Niemców odpowiedzialnych za zniszczenia i masowe mordy mieszkańców stolicy generałów: Ericha von dem Bacha-Zelewskiego, Heinza Reinefartha i Rainera Stahela z podpisem „Zbrodniarze wojenni”. Wnuk generała Rainera Stahela Christoph Broszies zażądał w październiku od muzeum usunięcia napisu grożąc, że jeśli to się nie stanie, wystąpi na drogę sądową, ponieważ generał nigdy nie został skazany za zbrodnie wojenne. Rzeczywiście, niemiecki komendant garnizonu w o0kupowanej Warszawie nigdy nie stanął przed sądem, Rosjanie wywieźli go do łagru i tam zmarł w 1955 roku.
Muzeum nie usunęło podpisu. – Uważamy, że mówimy prawdę – powiedział w Polski Radiu dyrektor muzeum Jan Ołdakowski. – Jesteśmy przygotowani na proces.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,16916544,Byl_zbrodniarzem_czy_nie__Muzeum_powstania_szykuje.html

 • http://www.gluz.eu Przemysław Ł. Gluz

  Technicznie rzecz ujmując, pan Christoph ma 100-procentową rację. Niezależnie od tego, co jego dziadek zrobił, przed wymiarem sprawiedliwości nie stanął – jest więc niewinny.

  • januszb146

   Nie ma pan racji. Himmler też nigdy nie stanął przed sądem a jest nazywany – i to słusznie – zbrodniarzem. Wystarczy by w rozkazach wydawanych przez tego Niemca – i jednocześnie hitlerowca- pojawiały się wątki świadczące o zbrodni wojennej.

 • http://www.gluz.eu Przemysław Ł. Gluz

  „Jest nazywany” – i to wystarczy :) Nie próbuję w żaden sposób bronić tych ludzi. Chciałem jedynie zauważyć, że dopóki uprawniona jednostka nie wyda wyroku, osoba jest niewinna – niezależnie od tego, jakie dowody przeciw niej świadczą (te przecież mogą być zafałszowane, bądź wystąpiły inne okoliczności, stąd tak ważny jest rzetelny proces i prawo do obrony). W przeciwnym wypadku stosuje się tzw. domniemanie niewinności.

Udostępnij

Zakaz uprawy marihuany zgodny z konstytucją

Polska marihuana orzeczenie Piotr Tuleja prawo do prywatności skarga trybunał konstytucyjny uprawa konopi

Przepisy dotyczące karania za uprawę konopi na własny użytek i ich posiadanie są zgodne z konstytucją – takie orzeczenie wydał Trybunał Konstytucyjny. Skargę konstytucyjną w tej sprawie złożył mężczyzna u którego w 2011 roku policja znalazła uprawę marihuany. Sąd skazał go na więzienie w zawieszeniu. Skazany uznał kary przewidziane za ten czyn za „nadmiernie dolegliwe” i wniósł o uznanie ich za sprzeczne z konstytucyjnymi zasadami prawa do prywatności, wolności sumienia i wyznania, prawa do ochrony zdrowia oraz zakazu nieludzkiego traktowania. Sędzia TK Piotr Tuleja, uzasadniając orzeczenie powiedział, że negatywne skutki używania marihuany są bezsporne, a ochrona prawa do prywatności i decydowania o samym sobie nie ma charakteru absolutnego. Sędzia dodał również do swojego orzeczenia, że należy zmienić prawo w kwestii posiadania marihuany do celów medycznych.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,16914203,Kara_za_uprawe_konopi_na_wlasny_uzytek_konstytucyjna_.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,16914203,Kara_za_uprawe_konopi_na_wlasny_uzytek_konstytucyjna_.html