Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Pierwszy Publiczny Bank Komórek Macierzystych już działa

Nauka i Technologie

Pierwszy w Polsce Publiczny Bank Komórek Macierzystych rozpoczął działalność w Podzamczu Chęcińskim w pobliżu Kielc. Jego zadaniem jest przechowywanie krwi pępowinowej zawierającej komórki macierzyste. Komórki te są wykorzystywane do leczenia około 70 chorób – głównie nowotworów, ale trwają badania nad wykorzystaniem ich również w neurologii.

Mówił o tym dr Rafał Szpak ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka: „„Dziś można leczyć komórkami macierzystymi kilkadziesiąt chorób. Co będzie za 20 lat? Pewnie ten katalog będzie dużo szerszy”. Krew będzie wykorzystywana do badań, zabezpieczy przyszłe potrzeby rodziny, która ją zdeponowała, a także – w przypadku biologicznej zgodności – będzie używana do leczenia innych osób.

Dzięki powstaniu banku finansowanego przez Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, koszty pobrania i przechowywania krwi pępowinowej nie będą obarczać ani matek, ani szpitali. Podkreśla to dyrektor Centrum, Marcin Perz: „Ważna jest świadomość wśród matek, że jeżeli ich nie stać na zdeponowanie krwi pępowinowej w prywatnych ośrodkach, mogą to zrobić bezpłatnie u nas. (…) Tworząc taką infrastrukturę już wysyłamy informacje do najlepszych zespołów badawczych na całym świecie, odpowiadają nam pozytywnie, chcą współpracować”.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/kielce/pierwszy-publiczny-bank-komorek-macierzystych-otwarty/xd5by

Udostępnij

Polska wtyczka nagrodzona na targach wynalazków

Nauka i Technologie Ergonomia iENA Norymberga polska Prąd Wtyczka Wynalazki Zasilanie

Srebrny medal na targach wynalazków iENA w Norymberdze zdobyła polska wtyczka. Jej konstruktorzy postanowili rozwiązać problem opornego wyciągania wtyczki z gniazdka i zastosowali prosty mechanizm, który po naciśnięciu przycisku wypycha wtyczkę. Dzięki temu użytkownik może w łatwy sposób wyciągnąć ją jedną ręką nie ryzykując wyrwania przewodu lub gniazdka ze ściany.

Pomysł Polaków został dostrzeżony przez jury, nagradzające najlepsze wynalazki pokazane w czasie targów. Zdobycie srebrnego medalu skomentowali twórcy wtyczki, Paweł Matyjaszczyk i Krzysztof Duma: „Przychodzili Niemcy, Algierczycy, Chińczycy, zresztą wszyscy i dziwili się, że można to zrobić w tak prosty sposób. Jest zainteresowanie, żeby to produkować na świecie. Mamy ogólnoświatowy patent, więc wynalazek jest nasz.”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-genialna-wtyczka-polakow-nagrodzona-w-niemczech,nId,1547402#commentsZoneList

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-genialna-wtyczka-polakow-nagrodzona-w-niemczech,nId,1547402#commentsZoneList