Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Zgoda Węgier na budowę gazociągu South Stream wbrew UE

Europa

Węgierski parlament przyjął większością głosów poprawkę zezwalającą na budowanie gazociągów firmom niezarejestrowanym jako operatorzy sieci. Ten przepis nie odnosi się bezpośrednio do budowy South Stream, ale de facto jest to jedyny gazociąg, który chcą zbudować Węgry. „Ta poprawka to fortel umożliwiający realizację rosyjskiego projektu i ominięcie regulacji unijnych” – powiedziała specjalistka ds. energetyki Judit Barta.

Gazociąg South Stream o wartości 16 mld euro to projekt rosyjskiego Gazpromu i włoskiej firmy ENI. Ma dostarczać gaz do Europy Środkowej i Południowej z pominięciem Ukrainy. Projekt zablokowała Unia Europejska w ramach sankcji wobec Rosji. UE i Stany Zjednoczone wspierają budowę konkurencyjnego gazociągu Nabucco, którym gaz ma popłynąć z rejonu Morza Kaspijskiego przez Turcję, Rumunię i Bułgarię do Europy Środkowej.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17524710/premier-orban-potwierdzil-realizacje-south-streamu-nie-chcemy-wiecej-niz-niemcy

Udostępnij

Rosyjskie wojska przejmują front na wschodzie Ukrainy

Europa doniecka republika ludowa federalna służba bezpieczeństwa fsb Iskander rosja rosyjscy żołnierze separatyści ukraina

Na tereny kontrolowane przez separatystów napływają rosyjscy żołnierze w mundurach z naszywkami „Doniecka Republika Ludowa”, informuje ukraiński analityk Dmytro Tymczuk. W ciągu ostatnich dni obserwatorzy naliczyli tam ok. 15 krytych ciężarówek z bronią i amunicją oraz ok. 100 żołnierzy. Rosyjscy żołnierze w mundurach rebeliantów widziani byli w innych rejonach Donbasu.
Po rosyjskiej stronie granicy z obwodem donieckim pozycję zajęło 6 wyrzutni operacyjno-taktycznych kompleksów rakietowych Iskander, informuje grupa analityków ukraińskich Informacyjny Opór. W stan podwyższonej gotowości postawione zostały oddziały ochrony pogranicza Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
W ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska i separatyści ponad 20 razy ostrzeliwali pozycje ukraińskie z dział, moździerzy i rakiet. Ostrzeliwane było między innymi lotnisko w Doniecku oraz przedmieścia Mariupola.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/grozne-doniesienia-z-donbasu-iskandery-przy-granicy-rosjanie-przejmuja-front,484800,s.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/grozne-doniesienia-z-donbasu-iskandery-przy-granicy-rosjanie-przejmuja-front,484800,s.html