Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Nowe Centrum Handlu Światowego w Nowym Jorku

Świat

w wieżowcu wzniesionym na miejscu zniszczonego przez islamskich terrorystów World Trade Center rozpoczęło wczoraj działalność. Nowy wieżowiec o wysokości 541 metrów otrzymał nazwę Centrum Handlu Jednego Świata (World Trade Center One). W przyszłości będzie częścią kompleksu budynków, który ma zostać ukończony w 2020 roku.
Budynek zastał zaprojektowany tak, żeby wytrzymał atak terrorystyczny podobny do tego z 11 września 2001 roku, kiedy zginęło ponad 2800 osób. Konstrukcja wzniesiona jest ze zbrojonego betonu, klatki schodowe są znacznie szersze, żeby ułatwić ewakuację. – Jeżeli mój syn powiedziałby mi, że dostał pracę w wieży nr 1, to nie miałbym żadnych obaw – zapewnił projektant wieżowca architekt T.J. Gottesdiener.
Budowa wieżowca Centrum Handlu Jednego Świata trwała 8 lat. Jego 104 piętra są już w 60 proc. wynajęte.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.deon.pl/wiadomosci/swiat/art,19416,nowe-centrum-handlu-swiatowego-otwarte.html

Udostępnij

Katastrofa łodzi z imigrantami u wybrzeży Turcji

Świat Afganistan imigranci kraje arabskie nielegalni imigranci turcja ucieczka wypadek łódź

24 osoby zginęły, a kilkanaście uważa się za zaginione. Łódź z imigrantami zatonęła w pobliżu Stambułu, w miejscu gdzie Cieśnina Bosfor styka się z Morzem Czarnym. Większość ofiar śmiertelnych to dzieci. W łodzi było około 40 osób i tylko 7 z nich zostało uratowanych. Prawdopodobnie wszyscy pochodzili z Afganistanu i płynęli w kierunku Rumunii. O katastrofie powiadomili pływający w tamtym rejonie rybacy. Akcję ratowniczą utrudniał silny wiatr. Nie są znane przyczyny wypadku, ale ratownicy przypuszczają, że mogły zawinić przepełnienie łodzie, zły stan techniczny jednostki i trudne warunki pogodowe.

Z powodu pogarszającej się sytuacji społeczno-politycznej w krajach arabskich w ostatnich latach wzrosła liczba nielegalnych migracji. Ludzie są gotowi płacić duże sumy pieniężne za ucieczkę z kraju w bardzo złych warunkach. Rok temu w podobnej katastrofie przy włoskiej wyspie Lampedusa zginęło 300 osób.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1275958,Tragedia-w-ciesninie-Bosfor-Zatonela-lodz-z-migrantami

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1275958,Tragedia-w-ciesninie-Bosfor-Zatonela-lodz-z-migrantami