Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Samolot F-35C po raz pierwszy wylądował na lotniskowcu

Nauka i Technologie

F-35C to amerykański samolot nowej generacji, który ma zastąpić kilka typów używanych obecnie samolotów pokładowych. Pierwsze, udane lądowanie tej maszyny na USS Nimitz (CVN 68) rozpoczęło przewidzianą na dwa tygodnie serię prób, sprawdzających gotowość nowego samolotu do działania z pokładu lotniskowca.

F-35C jest wyspecjalizowaną, morską wersja samolotu F-35 Lightning II, charakteryzującą się m.in. powiększonym zasięgiem, większymi o 45 proc. skrzydłami i statecznikami, ułatwiającymi manewrowanie przy niskich prędkościach lotu.

Maszyny tego typu nie są na razie przewidziane do sprzedaży za granicę. Państwa, zainteresowane wykorzystaniem F-35 na morzu są bowiem zainteresowane wersją F-35B, zaprojektowaną z myślą o wsparciu piechoty morskiej. Samoloty tej wersji oferują możliwość pionowego lub skróconego startu i lądowania.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.defence24.pl/news_niewidzialny-mysliwiec-po-raz-pierwszy-wyladowal-na-lotniskowcu-wideo

Udostępnij

W Europie ubywa ptaków. Giną pospolite gatunki

Nauka i Technologie bociany Błotniaki Europa Kruki Myszołowy Ochrona przyrody Ochrona ptaków ptaki Wróble Zanikanie gatunków

Zanika kilka popularnych do niedawna gatunków ptaków, jak wróble, skowronki, kuropatwy czy szpaki. Naukowcy z brytyjskiego University of Exeter oraz Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (RSPB) i Pan-European Common Bird Monitoring Scheme (PECBMS) alarmują, informując o kryzysie w liczebności populacji różnych gatunków.

Dochodzi do niego w sytuacji, gdy rzadsze gatunki, jak błotniaki, myszołowy czy kruki zaczynają się powoli odbudowywać. Jest to prawdopodobnie efektem działań ludzi, którzy objęli te ptaki ochroną w wielu różnych krajach. Gatunki uważane za pospolite nie mają tyle szczęścia i ich kryzys odpowiada za 90 proc. obserwowanego ubytku liczebności ptaków.

W związku z tą sytuacją badacze sugerują, by działania, związane z ochroną ptaków nie koncentrowały się jedynie na gatunkach chronionych i uwzględniały również te, które wydają się popularne.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16904762,Badanie__w_Europie_ubywa_ptakow.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16904762,Badanie__w_Europie_ubywa_ptakow.html