Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Polska może żądać obniżek cen rosyjskiego gazu

Gospodarka

bo 1 listopada otworzyła się możliwość renegocjacji kontraktu jamalskiego, w oparciu o który kupujemy od Rosji 9 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Ustalając warunki tego kontraktu w roku 2010 polscy negocjatorzy pod przewodnictwem ówczesnego peeselowskiego wicepremiera Waldemara Pawlaka zgodzili się na ceny o 100 dolarów za tysiąc metrów sześciennych wyższe od płaconych przez inne kraje Europy. W rezultacie Polska przepłaca rocznie za gaz 2,7 mld złotych. Już raz, w 2012 roku Polska strona podała Gazprom do arbitrażu. W ugodzie zawartej przez PGNiG z rosyjską firmą cena gazu została obniżona o ponad 10 proc.
Sześć argumentów, którymi dysponuje strona polska w ewentualnych renegocjacjach kontraktu przedstawia dziennik „Rzeczpospolita”. Siódmym miał być terminal gazowy w Świnoujściu, gdyby działał, ale opóźnienie w jego budowie wytrąciło naszemu krajowi ten argument z rąk, pisze dziennik.
Renegocjacje zapowiedział jeszcze w kwietniu obecny peeselowski wicepremier Janusz Piechociński. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odmawia odpowiedzi na pytanie, czy negocjacje w tej sprawie są prowadzone, powołując się na tajemnice handlowe.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1079353,1154289-Pora-na-pokerowa-rozgrywke-gazowa.html

Udostępnij

Dochody polskich rolników są niższe od zachodnich

Gospodarka dochody dopłaty rolnictwo rolnicy rolnik Unia Europejska

Średni dochód polskiego rolnika wynosi 10 tys. euro rocznie, informuje raport Komisji Europejskiej. Najlepiej zarabiający rolnicy z Północnej i zachodniej Polski osiągają dochody około 20 tys. euro rocznie.
Rolnicy z Europy Zachodniej zarabiają średnio trzy razy więcej. Rodziny zajmujące się rolnictwem najwyższe dochody mają w Danii – 49 tysięcy euro, Wielkiej Brytanii – 43 tysięcy euro i Luksemburgu – 35 tysięcy euro. Najniższe dochody w Europie Zachodniej, równe średniemu dochodowi polskiego rolnika, przynoszą gospodarstwa rolne w regionach Norte e Centro w Portugalii oraz Abruzzo we Włoszech.
Rolnicy w starych krajach Unii Europejskiej dostają średnio pond 9 tysięcy euro rocznie dopłat bezpośrednich. W Polsce dopłaty te średnio nieznacznie przekraczają tysiąc euro.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/katarzyna-szymanska-borginon/wiadomosci/news-polski-rolnik-najbiedniejszy-w-ue,nId,1546055#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/katarzyna-szymanska-borginon/wiadomosci/news-polski-rolnik-najbiedniejszy-w-ue,nId,1546055#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox