Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Polska może żądać obniżek cen rosyjskiego gazu

Gospodarka

bo 1 listopada otworzyła się możliwość renegocjacji kontraktu jamalskiego, w oparciu o który kupujemy od Rosji 9 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Ustalając warunki tego kontraktu w roku 2010 polscy negocjatorzy pod przewodnictwem ówczesnego peeselowskiego wicepremiera Waldemara Pawlaka zgodzili się na ceny o 100 dolarów za tysiąc metrów sześciennych wyższe od płaconych przez inne kraje Europy. W rezultacie Polska przepłaca rocznie za gaz 2,7 mld złotych. Już raz, w 2012 roku Polska strona podała Gazprom do arbitrażu. W ugodzie zawartej przez PGNiG z rosyjską firmą cena gazu została obniżona o ponad 10 proc.
Sześć argumentów, którymi dysponuje strona polska w ewentualnych renegocjacjach kontraktu przedstawia dziennik „Rzeczpospolita”. Siódmym miał być terminal gazowy w Świnoujściu, gdyby działał, ale opóźnienie w jego budowie wytrąciło naszemu krajowi ten argument z rąk, pisze dziennik.
Renegocjacje zapowiedział jeszcze w kwietniu obecny peeselowski wicepremier Janusz Piechociński. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odmawia odpowiedzi na pytanie, czy negocjacje w tej sprawie są prowadzone, powołując się na tajemnice handlowe.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1079353,1154289-Pora-na-pokerowa-rozgrywke-gazowa.html

Udostępnij

Dochody polskich rolników są niższe od zachodnich

Gospodarka dochody dopłaty rolnictwo rolnicy rolnik Unia Europejska

Średni dochód polskiego rolnika wynosi 10 tys. euro rocznie, informuje raport Komisji Europejskiej. Najlepiej zarabiający rolnicy z Północnej i zachodniej Polski osiągają dochody około 20 tys. euro rocznie.
Rolnicy z Europy Zachodniej zarabiają średnio trzy razy więcej. Rodziny zajmujące się rolnictwem najwyższe dochody mają w Danii – 49 tysięcy euro, Wielkiej Brytanii – 43 tysięcy euro i Luksemburgu – 35 tysięcy euro. Najniższe dochody w Europie Zachodniej, równe średniemu dochodowi polskiego rolnika, przynoszą gospodarstwa rolne w regionach Norte e Centro w Portugalii oraz Abruzzo we Włoszech.
Rolnicy w starych krajach Unii Europejskiej dostają średnio pond 9 tysięcy euro rocznie dopłat bezpośrednich. W Polsce dopłaty te średnio nieznacznie przekraczają tysiąc euro.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/katarzyna-szymanska-borginon/wiadomosci/news-polski-rolnik-najbiedniejszy-w-ue,nId,1546055#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/katarzyna-szymanska-borginon/wiadomosci/news-polski-rolnik-najbiedniejszy-w-ue,nId,1546055#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox