Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Polska może żądać obniżek cen rosyjskiego gazu

Gospodarka

bo 1 listopada otworzyła się możliwość renegocjacji kontraktu jamalskiego, w oparciu o który kupujemy od Rosji 9 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Ustalając warunki tego kontraktu w roku 2010 polscy negocjatorzy pod przewodnictwem ówczesnego peeselowskiego wicepremiera Waldemara Pawlaka zgodzili się na ceny o 100 dolarów za tysiąc metrów sześciennych wyższe od płaconych przez inne kraje Europy. W rezultacie Polska przepłaca rocznie za gaz 2,7 mld złotych. Już raz, w 2012 roku Polska strona podała Gazprom do arbitrażu. W ugodzie zawartej przez PGNiG z rosyjską firmą cena gazu została obniżona o ponad 10 proc.
Sześć argumentów, którymi dysponuje strona polska w ewentualnych renegocjacjach kontraktu przedstawia dziennik „Rzeczpospolita”. Siódmym miał być terminal gazowy w Świnoujściu, gdyby działał, ale opóźnienie w jego budowie wytrąciło naszemu krajowi ten argument z rąk, pisze dziennik.
Renegocjacje zapowiedział jeszcze w kwietniu obecny peeselowski wicepremier Janusz Piechociński. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odmawia odpowiedzi na pytanie, czy negocjacje w tej sprawie są prowadzone, powołując się na tajemnice handlowe.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1079353,1154289-Pora-na-pokerowa-rozgrywke-gazowa.html

Udostępnij

Dochody polskich rolników są niższe od zachodnich

Gospodarka dochody dopłaty rolnictwo rolnicy rolnik Unia Europejska

Średni dochód polskiego rolnika wynosi 10 tys. euro rocznie, informuje raport Komisji Europejskiej. Najlepiej zarabiający rolnicy z Północnej i zachodniej Polski osiągają dochody około 20 tys. euro rocznie.
Rolnicy z Europy Zachodniej zarabiają średnio trzy razy więcej. Rodziny zajmujące się rolnictwem najwyższe dochody mają w Danii – 49 tysięcy euro, Wielkiej Brytanii – 43 tysięcy euro i Luksemburgu – 35 tysięcy euro. Najniższe dochody w Europie Zachodniej, równe średniemu dochodowi polskiego rolnika, przynoszą gospodarstwa rolne w regionach Norte e Centro w Portugalii oraz Abruzzo we Włoszech.
Rolnicy w starych krajach Unii Europejskiej dostają średnio pond 9 tysięcy euro rocznie dopłat bezpośrednich. W Polsce dopłaty te średnio nieznacznie przekraczają tysiąc euro.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/katarzyna-szymanska-borginon/wiadomosci/news-polski-rolnik-najbiedniejszy-w-ue,nId,1546055#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/katarzyna-szymanska-borginon/wiadomosci/news-polski-rolnik-najbiedniejszy-w-ue,nId,1546055#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox