Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Burkina Faso: podpułkownik Issaac Zida przejmuje władzę

Polityka

Wcześniej władzę objęło wojsko dowodzone przez gen. Honore Traore po ustąpieniu prezydenta Blaise’a Compaore, który ostatecznie ugiął się przed masowymi demonstracjami, pisaliśmy o tym wczoraj. Prezydent, który rządził krajem 27 lat najpierw zapowiedział że zostanie przy władzy, ale zorganizuje wybory prezydenckie, ale demonstracje nie ustawały. Wojsko ogłosiło przejęcie władzy i rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego.
Dziś wcześnie rano w pobliżu pałacu prezydenckiego słychać było strzelaninę, a następnie podpułkownik Issaac Zida odczytał w radiu Omega i w telewizji BF1 oświadczenie. – Obejmuję obowiązki głowy państwa i wzywam regionalne ugrupowanie państw Afryki Zachodniej ECOWAS i wspólnotę międzynarodową, by okazała zrozumienie i wsparcie dla nowych władz – brzmi kluczowy jego fragment.
Opozycja mówi o 30 zabitych i stu rannych podczas demonstracji, ale według potwierdzonych danych zginęły cztery osoby, a sześć zostało ciężko rannych.
Burkina Faso to dawna kolonia francuska w Afryce Zachodniej, która uzyskała niepodległość w 1960 roku. Stolicą kraju jest Wagadugu (Ouagadougou), nazywane przez Burkińczyków Ouaga. Wskaźnik analfabetyzmu jest tam najwyższy na świecie, wynosi około 72 proc.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16899439,Burkina_Faso__Podpulkownik_Zida_mowi__ze_przejmuje.html#ixzz3HnS8Wtnj

Udostępnij

Partia Palikota bliska rozpadu

Polityka bezpieczeństwo i gospodarka BIG janusz palikot partie ruch palikota Twój Ruch

Z 39 posłów Twojego Ruchu, partii Janusza Palikota, pozostało tylko 15. Pozostali odeszli do SLD, nowoutworzonego koła poselskiego Bezpieczeństwo i Gospodarka (BiG) lub pozostają niezrzeszeni. Jeśli klub opuści jeszcze jeden poseł, cały klub będzie musiał zniknąć.

Największe odejście miało miejsce 26 września, kiedy partię opuściło 12 posłów. W poprzednich wyborach parlamentarnych w 2011 roku, Twój Ruch miał 10% poparcia. Według badań CBOS z 17.09.2014, aktualne poparcie to 2%.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1595085,1,upadek-janusza-palikota.read

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1595085,1,upadek-janusza-palikota.read