Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rząd Iranu dąży do współpracy gospodarczej z Polską

Gospodarka

Irańczycy chcą przede wszystkim współpracy w dziedzinie bankowości, liczą też na współpracę z polskimi firmami z branży surowców, ale także w przemyśle naftowym, petrochemicznym i kolejowym. Dwudniową wizytę w Polsce poświęconą współpracy gospodarczej zakończył wczoraj irański minister przemysłu, górnictwa i handlu Mohammed Reza Memetzadeh.
Zdaniem ministra najważniejsza jest współpraca między bankami, która otworzy drogę dla wymiany gospodarczej. Poprosił on rząd Polski o wyznaczenie dwóch banków do obsługi transakcji polsko-irańskich i wyjechał z zapewnieniem, że banki takie zostaną wyznaczone. – Iran jest drugim krajem na świecie pod względem zasobów gazu ziemnego. Oczywiście, w pierwszej kolejności musimy zaspokoić swoje własne potrzeby, ale jest możliwość eksportu gazu, jeśli działoby się to w ramach stałego porozumienia – powiedział minister Mohammed Reza Memetzadeh na konferencji prasowej.
Przed rokiem sankcje nałożone na Iran za forsowanie militarnego programu nuklearnego zostały częściowo zniesione. Całkowite zniesienie nastąpić ma po podpisaniu umowy nuklearnej, w której Iran zrzeknie się broni jądrowej. Trwają rozmowy w tej sprawie.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/832726,iran-chce-robic-biznes-z-polakami-co-teheran-proponuje-warszawie.html

Udostępnij

13 pociągów Pendolino wyruszy w grudniu na trasy

Gospodarka alstom kary finansowe pendolino pkp intercity

z Warszawy do Trójmiasta, Krakowa i Wrocławia. Nie został jednak rozstrzygnięty spór między PKP Intercity a producentem pociągów Pendolino, firmą Alstom o niedotrzymanie terminów oddania pociągów do użytku. Kolej zaczęła naliczać kary w wysokości pół miliona euro za każdy miesiąc opóźnienia, Alstom twierdził, że nie jest za opóźnienia odpowiedzialny.
W środę PKP Intercity i Alstom podpisały umowę umożliwiającą odbiór Pendolino, ale kary za nieterminowe oddanie składów będą dalej naliczane. Kwestię, czy są to kary uzasadnione ma rozstrzygnąć sąd arbitrażowy i dopiero potem PKP będzie mogła żądać ich zapłaty.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://biznes.onet.pl/pendolino-jednak-pojedzie-pkp-intercity-i-alstom-p,18488,5662736,news-detal

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://biznes.onet.pl/pendolino-jednak-pojedzie-pkp-intercity-i-alstom-p,18488,5662736,news-detal