Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Burkina Faso: prezydent rządzi 27 lat. I wystarczy

Świat

Trzech protestujących przeciw rządom prezydenta Blaise’a Compaore zastrzeliła policja, kilkudziesięciu raniła. Demonstranci splądrowali i podpalili gmach parlamentu, zaatakowali domy czołowych członków partii rządzącej, Kongresu na rzecz Demokracji i Postępu (CDP). Wdarli się też do budynku telewizji państwowej i zmusili ją do przerwania nadawania.
Protesty wywołał plan prezydenta, których po 27 latach rządów chciał zmienić konstytucję, żeby moc rządzić dalej. Prezydent Compaore rządzi w Burkina Faso od wojskowego zamachu stanu w 1987 roku.
Pod wpływem gwałtownych demonstracji Blaise Compaore ogłosił dziś rezygnację z planu przedłużenia swych rządów. – Jestem gotów rozpocząć rozmowy na temat okresu przejściowego, na końcu którego przekażę władzę demokratycznie wybranemu prezydentowi – oznajmił. Odrzucił żądanie natychmiastowego ustąpienia.
Burkina Faso to dawna kolonia francuska w Afryce Zachodniej, która uzyskała niepodległość w 1960 roku. Stolicą kraju jest Wagadugu (Ouagadougou), nazywane przez Burkińczyków Ouaga. Wskaźnik analfabetyzmu jest tam najwyższy na świecie, wynosi około 72 proc.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,16894667,Rzadzi_krajem_od_1987_roku__Chcial_zmienic_prawo_.html

Udostępnij

Okręt Marynarki Królewskiej "Argus" zwalcza ebolę

Świat afryka zachodnia argus ebola epidemia liberia okręt marynarki królewskiej sierra leone światowa organizacja zdrowia

Brytyjski okręt z 400-osobową załogą przywiózł wczoraj do Sierra Leone leki, środki dezynfekujące, wyposażenie szpitalne, racje żywnościowe i czystą wodę, a poza tym 30 wojskowych ciężarówek i ambulansów oraz trzy helikoptery „Merlin” z 80-osobową obsługą. Na okręcie przypłynęli brytyjscy lekarze i sanitariusze.
W Sierra Leone działa już brytyjski szpital polowy ze 100-osobowym personelem, a saperzy budują i wyposażają kolejne ośrodki dla chorych.
Wiceszef Światowej Organizacji Zdrowia Bruce Aylward poinformował w środę, że chorych wciąż przybywa, ale od kilku dni nie zwiększa się liczba nowych zachorowań. W Liberii władze odnotowały spadek liczby pogrzebów i nowych przyjęć do szpitali. Również w Sierra Leone nie wzrasta liczba nowych zachorowań.
Ogółem WHO zarejestrowała dotąd 13 tys. 703 zakażenia w ośmiu krajach.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1273635,Okret-do-walki-z-ebola-Pomoc-dla-Sierra-Leone

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1273635,Okret-do-walki-z-ebola-Pomoc-dla-Sierra-Leone