Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rząd Węgier wycofuje się z opodatkowania Internetu

Europa

W styczniu mają rozpocząć się konsultacje dotyczące ustawowej regulacji Internetu na Węgrzech.
– Jeśli rządzimy wraz z obywatelami, nie możemy działać przeciwko ich woli – stwierdził premier rządu węgierskiego Victor Orban na antenie publicznego radia MR1, informując o wycofaniu się z projektu.
Jak pisaliśmy, projekt przewidujący 150 forintów (2,09 zł) podatku od każdego gigabajta danych przesłanych przez Sieć wywołała gwałtowne protesty: w niedzielę w Budapeszcie demonstrowało około 10 tysięcy osób, we wtorek już 100 tysięcy. Przeciwnicy twierdzili, że podatek będzie zagrożeniem dla gospodarki i ograniczy dostęp do informacji. Projekt skrytykowała też Unia Europejska, która wysunęła te same zarzutu, a ponadto oskarżyła rząd Węgier o ograniczanie wolności obywatelskich.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1273944,Victor-Orban-wycofuje-sie-podatku-za-internet-Wegrzy-postawili-na-swoim

Udostępnij

Porozumienie między Rosją a Ukrainą w sprawie gazu

Europa gaz Gazprom naftohaz porozumienie rosja UE ukraina Unia Europejska

podpisali wczoraj wieczorem przedstawiciele tych dwóch krajów oraz Komisji Europejskiej. Ukraina będzie do końca marca kupować rosyjski gaz po 385 dol. za 1000 metrów sześciennych, ale płacąc za gaz z góry. Ukraina musi ponadto zapłacić zapłacić za zaległe rachunki 3,1 mld dol.: do końca listopada 1,45 mld dol., a do końca grudnia 1,65 mld dol.
Protokół z rozmów podpisany został przez komisarza UE ds. energii Guenthera Oettingera ministra energetyki Ukrainy Jurija Prodana oraz ministra energetyki Rosji Aleksandra Nowaka. Porozumienia handlowe podpisali szefowie Naftohazu Ukrainy Andrij Kobolew i Gazpromu Aleksej Miller. Świadkiem podpisania dokumentów był szef Komisji Europejskiej Jose Barroso,.
Porozumienie różni się w szczegółach od podpisanego przed miesiącem, o którym pisaliśmy 29 września. Tamto wymagało zatwierdzenia przez rządy, to jest wiążące.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16894267,UE_Podpisano_porozumienie_ws__warunkow_dostaw_rosyjskiego.html#ixzz3HhECnoZV

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16894267,UE_Podpisano_porozumienie_ws__warunkow_dostaw_rosyjskiego.html#ixzz3HhECnoZV