Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Europa będzie długo zależna od rosyjskiego gazu

Gospodarka

przynajmniej do roku 2030, twierdzą autorzy raportu Oxford Institute for Energy Studies (OIES) zatytułowanego „The Russian Gas Matrix – How Markets Are Driving Change”. Raport wymienia szereg przyczyn takiego stanu rzeczy. Najważniejsze wśród nich to już podpisane długoterminowe kontrakty, mało prawdopodobny wzrost dostaw gazu ziemnego spoza Rosji, wyższe ceny skroplonego gazu LNG, który jest najważniejszym konkurentem rosyjskiego gazu. Europa w roku 2030 będzie potrzebować od 100 do 200 milionów metrów sześciennych rosyjskiego gazu. Największe szanse uniezależniania się mają, według autorów raportu, kraje Europy środkowo-wschodniej, teraz najmocniej uzależnione od gazu z Rosji.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17461124/rosja-w-najblizszych-latach-pozostanie-dominujacym-dostawca-gazu-dla-europy

Udostępnij

Technologiczna rewolucja w gospodarstwach domowych

Gospodarka komputer kuchenka mikrofalowa odkurzacz pralka automatyczna smartfon tablet telefon komórkowy telewizor zmywarka

Pralki automatyczne są już w 93,2 proc. gospodarstw domowych, ich liczba w ciągu pięciu lat wzrosła o 6,5 proc., zmywarki znajdują się wprawdzie tylko w 22,3 proc. domów, ale wzrost ich liczby w ciągu pięciu lat wyniósł 132 proc. Coraz mniej jest za to odkurzaczy, wynika to prawdopodobnie z tendencji do pozbywania się wykładzin dywanowych i dywanów.
W 71,5 proc. gospodarstw domowych jest komputer, a w 93,5 proc. telefon komórkowy. W 2000 roku komputer był w 14,3 proc. domów. Cyfrowe aparaty fotograficzne ma dziś 50,8 proc. domów, w 2006 roku były one w 18,4 proc. Spada natomiast liczba telewizorów, nie ma ich dziś w 2,7 proc. gospodarstw domowych, przed pięciu laty nie było telewizorów w 1,5 proc. gospodarstw. Liczba wież Hi-Fi,  spadła od 2007 roku z 44,9% gospodarstw domowych do 32,8 proc.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/832025,polacy-nie-kupuja-juz-tv-i-odkurzaczy-zobacz-co-teraz-jest-hitem.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/832025,polacy-nie-kupuja-juz-tv-i-odkurzaczy-zobacz-co-teraz-jest-hitem.html