Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Iran udaremnił obcemu państwu próbę sabotażu

Świat

Asghar Zarean, odpowiadający za sprawy bezpieczeństwa w irańskiej agencji atomistyki, nie ujawnił o jakie „obce państwo” chodzi, ani na czym polegała próba sabotażu. Wiadomo, że jego celem były zbiorniki do transportu ciężkiej wody. Jest ona stosowana w reaktorach jądrowych jako chłodziwo i moderator. Wiadomo, że Iran posiada jeden reaktor ciężkowodny, którego budowa nie została jeszcze ukończona. Zachód od dawna podejrzewa Iran o prace nad bronią nuklearną. Ten jednak zaprzecza i twierdzi, że badania mają jedynie charakter cywilny. Ponadto Iran oskarża inne kraje o próby sabotowania programu nuklearnego. Teheran uważa, że w 2010 Izrael, USA i ich sojusznicy przeprowadzili atak komputerowy zakłócający funkcjonowanie tysięcy wirówek, używanych przez Iran do wzbogacania uranu.

24 listopada Iran i sześć mocarstw (USA, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Chiny i Rosja) mają podpisać porozumienie, w którym w zamian za częściowo zniesione sankcje Teheran zobowiązuje się, że przez pół roku nie wybuduje nowych ośrodków wzbogacania uranu.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/iran-udaremnil-sabotaz-obcego-panstwa-celem-ciezka-woda,483228.html

Udostępnij

Syryjski helikopter zrzucił bomby na uchodźców

Świat Agencja Reutera bomba kasetowa helikopter nalot obóz dla uchodźców ofiary Syria Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka wojna domowa

W ataku na obóz uchodźców w prowincji Idlib w północno-zachodniej części Syrii mogło zginąć 75 osób, wynika z nagrań zamieszczonych w Internecie. Agencja Reutera informuje, że syryjska armia posłużyła się bardzo prymitywną bronią – bombą beczkową wykonaną z metalowych odłamków i materiałów wybuchowych. Media syryjskie nie wspominają o ataku. Jedynie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, które siedzibę ma w Wielkiej Brytanii, informuje o śmierci 10 osób. Na nagraniu zamieszczonym w Internecie widać ludzkie ciała i palące się namioty. Męski głos mówi, żeby cały świat zobaczył masakrę uchodźców. Agencja Reutera podkreśla, że nie potrafi potwierdzić autentyczności nagrania.

W wyniku wojny domowej w Syrii przesiedlono prawie 10 mln osób. Ponad 3 mln uchodźców uciekło z kraju, a 200 tysięcy osób zginęło podczas walk.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/masakra-na-uchodzcach-syryjski-helikopter-zrzucil-bomby-beczkowe,483114,s.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/masakra-na-uchodzcach-syryjski-helikopter-zrzucil-bomby-beczkowe,483114,s.html