Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Iran udaremnił obcemu państwu próbę sabotażu

Świat

Asghar Zarean, odpowiadający za sprawy bezpieczeństwa w irańskiej agencji atomistyki, nie ujawnił o jakie „obce państwo” chodzi, ani na czym polegała próba sabotażu. Wiadomo, że jego celem były zbiorniki do transportu ciężkiej wody. Jest ona stosowana w reaktorach jądrowych jako chłodziwo i moderator. Wiadomo, że Iran posiada jeden reaktor ciężkowodny, którego budowa nie została jeszcze ukończona. Zachód od dawna podejrzewa Iran o prace nad bronią nuklearną. Ten jednak zaprzecza i twierdzi, że badania mają jedynie charakter cywilny. Ponadto Iran oskarża inne kraje o próby sabotowania programu nuklearnego. Teheran uważa, że w 2010 Izrael, USA i ich sojusznicy przeprowadzili atak komputerowy zakłócający funkcjonowanie tysięcy wirówek, używanych przez Iran do wzbogacania uranu.

24 listopada Iran i sześć mocarstw (USA, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Chiny i Rosja) mają podpisać porozumienie, w którym w zamian za częściowo zniesione sankcje Teheran zobowiązuje się, że przez pół roku nie wybuduje nowych ośrodków wzbogacania uranu.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/iran-udaremnil-sabotaz-obcego-panstwa-celem-ciezka-woda,483228.html

Udostępnij

Syryjski helikopter zrzucił bomby na uchodźców

Świat Agencja Reutera bomba kasetowa helikopter nalot obóz dla uchodźców ofiary Syria Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka wojna domowa

W ataku na obóz uchodźców w prowincji Idlib w północno-zachodniej części Syrii mogło zginąć 75 osób, wynika z nagrań zamieszczonych w Internecie. Agencja Reutera informuje, że syryjska armia posłużyła się bardzo prymitywną bronią – bombą beczkową wykonaną z metalowych odłamków i materiałów wybuchowych. Media syryjskie nie wspominają o ataku. Jedynie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, które siedzibę ma w Wielkiej Brytanii, informuje o śmierci 10 osób. Na nagraniu zamieszczonym w Internecie widać ludzkie ciała i palące się namioty. Męski głos mówi, żeby cały świat zobaczył masakrę uchodźców. Agencja Reutera podkreśla, że nie potrafi potwierdzić autentyczności nagrania.

W wyniku wojny domowej w Syrii przesiedlono prawie 10 mln osób. Ponad 3 mln uchodźców uciekło z kraju, a 200 tysięcy osób zginęło podczas walk.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/masakra-na-uchodzcach-syryjski-helikopter-zrzucil-bomby-beczkowe,483114,s.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/masakra-na-uchodzcach-syryjski-helikopter-zrzucil-bomby-beczkowe,483114,s.html