Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rosyjskie bombowce i myśliwce nad Europą

Europa

przechwyciły w ciągu dwóch dni samoloty NATO. Maszyny Paktu Północnoatlantyckiego były podrywane z ziemi kilkakrotnie. Rzecznik NATO Jay Janzen powiedział, że to niespotykana od dawna aktywność rosyjskich samolotów nad europejską przestrzenią powietrzną. Rozpoznano cztery rosyjskie formacje powietrzne. Składały się m.in. z bombowców strategicznych Tu-95, Su-24, myśliwców MiG-31, oraz Su-27. Rosyjskie jednostki stanowiły potencjalne zagrożenie dla cywilnego ruchu lotniczego, ponieważ nie przekazały swoich planów cywilnej kontroli lotów. W odpowiedzi na wykrycie rosyjskich maszyn NATO uruchomiło myśliwce należące do Norwegii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Niemiec i Turcji.

W tym roku NATO w trybie alarmowym w obronie państw bałtyckich reagowało już 68 razy.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/nato-rosyjskie-bombowce-nad-europa-spowodowaly-zagrozenie-dla-ruchu-lotniczego,483045,s.html

Udostępnij

Nowy system głosowania w Radzie UE

Europa mniejszość blokująca nicejski system głosowania Rada Unii Europejskiej Traktat Lizboński Unia Europejska

Będzie on korzystny dla największych krajów. Traktat z Lizbony zakłada, że od 1 listopada zmieni się sposób obliczania większości kwalifikowanej w Radzie Unii Europejskiej, w której zasiadają ministrowie państw Unii. Dotychczasowy nicejski system głosowania zastąpiony zostanie przez system podwójnej większości. Aby podjąć decyzję potrzebna będzie zgoda co najmniej 55 proc. państw członkowskich, reprezentujących łącznie minimum 65 proc. ludności Unii Europejskiej. Jeżeli decyzja dotyczyć będzie propozycji złożonej przez Komisję Europejską, do jej zaakceptowania potrzeba będzie 72 proc. głosów  państw członkowskich reprezentujących minimum 65 proc. ludności Unii.

W nowym systemie głosowania przewidziano również możliwość zablokowania podjęcia decyzji. Służyć będzie do tego tzw. mniejszość blokująca, którą mogą utworzyć co najmniej cztery państwa członkowskie, reprezentujące ponad 35 proc. ludności UE.

Polsce będzie teraz trudniej zebrać mniejszość blokującą. Od początku nasz kraj krytykował więc nowe zasady głosowania. Na szczycie unijnym w 2007 roku Polsce udało się ustanowić okres przejściowy zanim stary system głosowania przestanie obowiązywać. Do 2017 roku każde państwo będzie mogło poprosić, aby głosowanie odbyło się według starych zasad.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16881043,UE_W_zycie_wchodzi_nowy_system_glosowania__korzystny.html

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16881043,UE_W_zycie_wchodzi_nowy_system_glosowania__korzystny.html