Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Uczeni odkryli 700-letniego wirusa. Nadal może być groźny

Nauka i Technologie

Odchody karibu sprzed 700 lat, a w nich nieznanego wirusa roślinnego odkrył pod metrową warstwą lodu w górach Selwyn zespół Erica Delwarta z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Analiza wirusa wskazuje, że mógł on być niebezpieczny dla tytoniu.

Naukowcom udało się uzyskać kopie wirusa. Zauważyli przy tym, że o ile w odchodach zachowały się jedynie fragmenty DNA karibu, to wirus przetrwał dzięki ochronie, jaką zapewnił mu kapsyd oraz niska temperatura.

Komentujący to odkrycie Jean-Michel Claverie ze Szkoły Medycznej Aix-Marseille Université stwierdził: „Odkrycie potwierdza, że cząstki wirusa są dobrymi kapsułami czasu (…) prawdopodobnie wiele prehistorycznych wirusów nadal może zarażać rośliny, zwierzęta lub ludzi.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/karibu-odchody-wirus-roslinny-aCFV-gory-Selwyn-Eric-Delwart-Jean-Michel-Claverie,21289

Udostępnij

Roboty pomagają w robieniu zakupów

Nauka i Technologie Asystent Narzędzia Orchard Supply Hardware OSHbot roboty Robotyka Sklep zakupy

Amerykański sklep z narzędziami Orchard Supply Hardware zaczął eksploatację robotów OSHbot, pomagających klientom podczas zakupów. Zadaniem maszyn jest pomoc w identyfikacji różnych przedmiotów i wskazywanie ich w ofercie sklepu.

W praktyce polega to na tym, że klient może przyjść do sklepu z nieznaną sobie częścią i pokazać ją robotowi, który zidentyfikuje przedmiot i doprowadzi do miejsca, gdzie można go kupić. Jest to możliwe dzięki kamerze, pozwalającej robotowi na rozpoznawanie pokazanych przedmiotów. Maszyna o kształcie wysokiej, białej kolumny ma z przodu i z tyłu ekran LCD i porusza się na kołach.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.cnet.com/news/oshbot-robot-gears-up-to-offer-hardware-shopping-help/

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.cnet.com/news/oshbot-robot-gears-up-to-offer-hardware-shopping-help/