Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Sikorsky grozi wycofaniem Black Hawków z przetargu

Gospodarka

na dostawę wielozadaniowych śmigłowców dla polskiego wojska. „Nie zamierzamy złożyć oferty, dopóki warunki przetargowe nie zostaną zmienione”, napisał w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego i wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, prezes producenta helikopterów Black Hawk Mick Maurer. Warunki przetargu są jego zdaniem tak skonstruowane, że może je spełnić tylko jeden z trzech będących na placu boju oferentów.
W przetargu, poza Sikorsky Aircraft Corporation produkującego w Mielcu Black Hawki, udział biorą Airbus Helicopters z Francji oferujący śmigłowiec EC725 Caracal oraz PZL Świdnik należący do włoskiego koncernu AgustaWestland ze śmigłowcem AW149. Jeśli Sikorsky Aircraft Corporation rzeczywiście się wycofa, specjaliści na zwycięzcę typują francuską firmę, bo śmigłowiec ze Świdnika jest konstrukcją nigdzie dotąd nie sprawdzoną.
Przetarg wart 11,5 mld zł zakończyć ma się 28 listopada.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/831923,black-hawk-odleci-z-polski-sikorsky-zagral-z-mon-va-banque.html

Udostępnij

Udziały w czterech złożach ropy kupi PGNiG za 996 mln zł

Gospodarka gaz norwegia PGNiG PGNiG Upstream International AS Ropa naftowa szelf norweski Total E&P Norge AS udziały

Według komunikatu zarządu, PGNiG Upstream International AS – spółka zależna PGNiG – podpisała umowę warunkową z Total E&P Norge AS dotyczącą zakupu udziałów w czterech złożach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Udziały obejmują sześć koncesji; roczne wydobycie przypadające na nie w 2014 roku wyniesie około 320 tys. ton ropy oraz 90 mln m sześciennych gazu ziemnego. Według dzisiejszych danych wydobycie na koncesjach objętych udziałami trwać będzie 14 lat. Umowa warunkowa zostanie zrealizowana, jeśli na transakcję zgodzi się rząd Norwegii. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://biznes.interia.pl/gieldy/news/pgnig-kupi-udzialy-w-zlozach-na-szelfie-norweskim,2054263,1844?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://biznes.interia.pl/gieldy/news/pgnig-kupi-udzialy-w-zlozach-na-szelfie-norweskim,2054263,1844?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox