Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Brazylia podpisała ze Szwecją umowę zbrojeniową

Świat

Szwedzki koncern Saab dostarczy do Ameryki Południowej 36 myśliwców Saab Gripen NG – 28 maszyn w wersji jednomiejscowej i 8 w dwumiejscowej. Brazylia zapłaci za nie 5,8 miliardów dolarów. To największa w historii umowa zbrojeniowa na tym kontynencie. Szwecja rozpocznie dostawy myśliwców w 2019 roku. Ostatnie maszyny Brazylia otrzyma w 2024 roku.

Początki negocjacji tej umowy sięgają lat 90. Brazylia ogłosiła wtedy plan modernizacji lotnictwa. Szwedzka firma nie była w gronie faworytów. Po kilkunastu latach trwania przetargu wszystkie firmy oprócz Saaba wykruszyły się. Decydująca była cena i fakt, że szwedzki koncern zgodził się montować myśliwce w Ameryce Południowej.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/705493,1152571-Szwecja-dozbroi-Brazylie.html

Udostępnij

Kolejne krwawe zamachy w Iraku – zginęło ponad 30 osób

Świat bagdad dżihadyści Dżur al-Sakhar irak ofiary śmiertelne państwo islamskie ranni sunnici szyici wybuch zamachowiec

Zamachowiec samobójca jadący samochodem terenowym zdetonował wczoraj ładunek wybuchowy, zabijając co najmniej 24 osoby przy posterunku w Dżur al-Sakhar 50 km od Bagdadu, poinformowały władze Iraku podały. Zamachowiec zaatakował siły bezpieczeństwa i szyickich funkcjonariuszy zarządzających posterunkiem. O zamach podejrzewa się bojownika z Państwa Islamskiego, które w miniony weekend straciło kontrolę nad tym miastem. Dżurf al-Sakhar leży w strategicznym punkcie buforowym między terenami zamieszkałymi przez sunnitów i szyitów. Irackie wojsko odbiło to miasto po kilku tygodniach walk.

Do drugiego ataku doszło wczoraj w samym Bagdadzie. W centrum miasta w pobliżu sklepów i restauracji nieznany sprawca zdetonował samochód. Zginęło 10 osób, a kilkadziesiąt jest rannych.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1270310,Dzien-krwawych-zamachow-w-Iraku-Zginelo-ponad-30-osob

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1270310,Dzien-krwawych-zamachow-w-Iraku-Zginelo-ponad-30-osob