Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Tutanchamon był chory i miał zdeformowane ciało

Nauka i Technologie

Ostatni władca Egiptu z XVIII dynastii, Tutanchamon, był dzieckiem z kazirodczego związku i mimo młodego wieku umierał schorowany i z licznymi deformacjami. Takich informacji dostarczyła analiza genetyczna oraz badanie mumii faraona wykonane za pomocą tomografii komputerowej.

Tutanchamon miał szpotawą lewą stopę i problemy z poruszaniem się – chodził o lasce. Miał szerokie, kobiece biodra,  w rezultacie zaburzeń hormonalnych, wystające zęby, cierpiał na martwicę kości i na malarię, a jego śmierć w wieku 19 lat nastąpiła prawdopodobnie w wyniku powikłań po złamaniu nogi w okolicy kolana.

Szczegółowa analiza, przeprowadzona na potrzeby tworzonego przez BBC One dokumentu „Tutanchamon: prawda odkryta” wykazała, że wizerunek władcy, znany z maski pośmiertnej i zachowanych posągów, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/tutanchamon-byl-schorowany-zdeformowany/

Udostępnij

Rekordowa prędkość transferu: 255 Tb/s światłowodem

Nauka i Technologie Eindhoven Internet Petabit Prędkość transferu Przesyłanie danych rekord Światłowód Transmisja danych

O udanym transferze danych z rekordową prędkością poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Eindhoven i Uniwersytetu Centralnej Florydy. Dzięki nowej klasie włókien optycznych badacze uzyskali prędkość transmisji 20-krotnie większą od możliwości oferowanych przez tradycyjne sieci telekomunikacyjne. Dzięki zastosowaniu nowatorskiego rozwiązania, zawierającego siedem włókien optycznych, prędkość transferu danych wzrosła do 255 Tb/s.

Jak stwierdził dr Chigo Okonkwo z uniwersytetu w Eindhoven: Nasze włókno ma mniej nią 200 mikrometrów grubości, nie jest zatem znacząco grubsze od standardowych światłowodów. Daje ono nadzieję na osiągnięcie transmisji rzędu petabitów. Takie są założenia programu Horyzont 2020, nakreślonego przez Komisję Europejską.

Petabit jest jednostką informacji,zapisywaną w skrócie jako Pb lub Pbit.
1 Pbit = 1015 = 1 000 000 000 000 000 bitów.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/swiatlowod-transfer-danych,21280

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/swiatlowod-transfer-danych,21280