Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Tutanchamon był chory i miał zdeformowane ciało

Nauka i Technologie

Ostatni władca Egiptu z XVIII dynastii, Tutanchamon, był dzieckiem z kazirodczego związku i mimo młodego wieku umierał schorowany i z licznymi deformacjami. Takich informacji dostarczyła analiza genetyczna oraz badanie mumii faraona wykonane za pomocą tomografii komputerowej.

Tutanchamon miał szpotawą lewą stopę i problemy z poruszaniem się – chodził o lasce. Miał szerokie, kobiece biodra,  w rezultacie zaburzeń hormonalnych, wystające zęby, cierpiał na martwicę kości i na malarię, a jego śmierć w wieku 19 lat nastąpiła prawdopodobnie w wyniku powikłań po złamaniu nogi w okolicy kolana.

Szczegółowa analiza, przeprowadzona na potrzeby tworzonego przez BBC One dokumentu „Tutanchamon: prawda odkryta” wykazała, że wizerunek władcy, znany z maski pośmiertnej i zachowanych posągów, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/tutanchamon-byl-schorowany-zdeformowany/

Udostępnij

Rekordowa prędkość transferu: 255 Tb/s światłowodem

Nauka i Technologie Eindhoven Internet Petabit Prędkość transferu Przesyłanie danych rekord Światłowód Transmisja danych

O udanym transferze danych z rekordową prędkością poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Eindhoven i Uniwersytetu Centralnej Florydy. Dzięki nowej klasie włókien optycznych badacze uzyskali prędkość transmisji 20-krotnie większą od możliwości oferowanych przez tradycyjne sieci telekomunikacyjne. Dzięki zastosowaniu nowatorskiego rozwiązania, zawierającego siedem włókien optycznych, prędkość transferu danych wzrosła do 255 Tb/s.

Jak stwierdził dr Chigo Okonkwo z uniwersytetu w Eindhoven: Nasze włókno ma mniej nią 200 mikrometrów grubości, nie jest zatem znacząco grubsze od standardowych światłowodów. Daje ono nadzieję na osiągnięcie transmisji rzędu petabitów. Takie są założenia programu Horyzont 2020, nakreślonego przez Komisję Europejską.

Petabit jest jednostką informacji,zapisywaną w skrócie jako Pb lub Pbit.
1 Pbit = 1015 = 1 000 000 000 000 000 bitów.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/swiatlowod-transfer-danych,21280

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/swiatlowod-transfer-danych,21280