Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rekordowa prędkość transferu: 255 Tb/s światłowodem

Nauka i Technologie

O udanym transferze danych z rekordową prędkością poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Eindhoven i Uniwersytetu Centralnej Florydy. Dzięki nowej klasie włókien optycznych badacze uzyskali prędkość transmisji 20-krotnie większą od możliwości oferowanych przez tradycyjne sieci telekomunikacyjne. Dzięki zastosowaniu nowatorskiego rozwiązania, zawierającego siedem włókien optycznych, prędkość transferu danych wzrosła do 255 Tb/s.

Jak stwierdził dr Chigo Okonkwo z uniwersytetu w Eindhoven: Nasze włókno ma mniej nią 200 mikrometrów grubości, nie jest zatem znacząco grubsze od standardowych światłowodów. Daje ono nadzieję na osiągnięcie transmisji rzędu petabitów. Takie są założenia programu Horyzont 2020, nakreślonego przez Komisję Europejską.

Petabit jest jednostką informacji,zapisywaną w skrócie jako Pb lub Pbit.
1 Pbit = 1015 = 1 000 000 000 000 000 bitów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/swiatlowod-transfer-danych,21280

Udostępnij

Polska dołączy do ESO – organizacji badającej Kosmos

Nauka i Technologie astronomia Badania Kosmosu chile ESO European Extremely Large Telescope Europejskie Obserwatorium Południowe kosmos La Silla Llano de Chajnantor Paranal polska

Polska podpisze mowę o przystąpieniu do ESO (Europejskiego Obserwatorium Południowego) jutro, 28 października. Ta założona w 1962 organizacja skupia obecnie 15 państw korzystających z obserwatoriów astronomicznych na półkuli południowej i utrzymujących je.

Do ESO należą obecnie trzy obiekty, znajdujące się w Chile – obserwatoria La Silla, Paranal oraz zespoły radioteleskopów na płaskowyżu Llano de Chajnantor. Warunki klimatyczne należą tam do wyjątkowo sprzyjających obserwacjom astronomicznym. ESO obsługuje także największą na świecie sieć radioteleskopów ALMA, a obecnie buduje teleskop optyczny o średnicy zwierciadła niemal 40 metrów (European Extremely Large Telescope – Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski).

Przystąpienie do ESO umożliwi polskim badaczom dostęp do najnowocześniejszego sprzętu astronomicznego na świecie, z którym będą pracować nie tylko polscy astronomowie, ale również inżynierowie, informatycy i specjaliści z innych dziedzin. Jak twierdzi dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN,„Podpisanie aktu przystąpienia Polski do ESO będzie ukoronowaniem wieloletnich starań podejmowanych w tym celu”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/polska-przystapi-do-europejskiego-obserwatorium-poludniowego/yngvh

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/polska-przystapi-do-europejskiego-obserwatorium-poludniowego/yngvh