Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Polska dołączy do ESO – organizacji badającej Kosmos

Nauka i Technologie

Polska podpisze mowę o przystąpieniu do ESO (Europejskiego Obserwatorium Południowego) jutro, 28 października. Ta założona w 1962 organizacja skupia obecnie 15 państw korzystających z obserwatoriów astronomicznych na półkuli południowej i utrzymujących je.

Do ESO należą obecnie trzy obiekty, znajdujące się w Chile – obserwatoria La Silla, Paranal oraz zespoły radioteleskopów na płaskowyżu Llano de Chajnantor. Warunki klimatyczne należą tam do wyjątkowo sprzyjających obserwacjom astronomicznym. ESO obsługuje także największą na świecie sieć radioteleskopów ALMA, a obecnie buduje teleskop optyczny o średnicy zwierciadła niemal 40 metrów (European Extremely Large Telescope – Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski).

Przystąpienie do ESO umożliwi polskim badaczom dostęp do najnowocześniejszego sprzętu astronomicznego na świecie, z którym będą pracować nie tylko polscy astronomowie, ale również inżynierowie, informatycy i specjaliści z innych dziedzin. Jak twierdzi dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN,„Podpisanie aktu przystąpienia Polski do ESO będzie ukoronowaniem wieloletnich starań podejmowanych w tym celu”.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/kraj/polska-przystapi-do-europejskiego-obserwatorium-poludniowego/yngvh

Udostępnij

Alpejskie kozice są coraz mniejsze, przez ludzi

Nauka i Technologie Alpejskie kozice efekt cieplarniany Kozice Zmiany klimatu zmiany klimatyczne Żółwie Żółwie Karetta Żółwie morskie zwierzęta

Od lat 80. ubiegłego wieku maleje rozmiar ciała alpejskich kozic, wykazuje 30-letni projekt badawczy nad tymi zwierzętami. Współczesne kozice są o 25 proc. mniejsze od osobników sprzed ponad ćwierć wieku, a zdaniem badaczy z angielskiego uniwersytetu w Durham, winę za to ponoszą zmiany klimatyczne. Z roku na rok robi się coraz cieplej, co zmienia zachowanie kozic – zamiast intensywnie szukać pożywienia, wylegują się całymi dniami albo szukają miejsca w cieniu.

Zdaniem badaczy dowodzi to, że wywołane przez ludzi zmiany klimatu okazują się nie tylko możliwe do zaobserwowania, ale zarazem odczuwalne dla zwierząt. Dotyczy to również innych gatunków i m.in. utrudnia oddychanie homarom oraz determinuje płeć przychodzących na świat żółwi morskich. W przypadku żółwi Karetta wraz z temperaturą rośnie odsetek samic i obecnie wynosi on 90 proc., a to zagraża dalszej egzystencji gatunku.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/kozica-homar-i-zolw-moga-wyginac-za-sprawa-zmian-klimatu,147278,1,0.html

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/kozica-homar-i-zolw-moga-wyginac-za-sprawa-zmian-klimatu,147278,1,0.html