Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Alpejskie kozice są coraz mniejsze, przez ludzi

Nauka i Technologie

Od lat 80. ubiegłego wieku maleje rozmiar ciała alpejskich kozic, wykazuje 30-letni projekt badawczy nad tymi zwierzętami. Współczesne kozice są o 25 proc. mniejsze od osobników sprzed ponad ćwierć wieku, a zdaniem badaczy z angielskiego uniwersytetu w Durham, winę za to ponoszą zmiany klimatyczne. Z roku na rok robi się coraz cieplej, co zmienia zachowanie kozic – zamiast intensywnie szukać pożywienia, wylegują się całymi dniami albo szukają miejsca w cieniu.

Zdaniem badaczy dowodzi to, że wywołane przez ludzi zmiany klimatu okazują się nie tylko możliwe do zaobserwowania, ale zarazem odczuwalne dla zwierząt. Dotyczy to również innych gatunków i m.in. utrudnia oddychanie homarom oraz determinuje płeć przychodzących na świat żółwi morskich. W przypadku żółwi Karetta wraz z temperaturą rośnie odsetek samic i obecnie wynosi on 90 proc., a to zagraża dalszej egzystencji gatunku.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/kozica-homar-i-zolw-moga-wyginac-za-sprawa-zmian-klimatu,147278,1,0.html

Udostępnij

Film Tomasza Bagińskiego promuje misję sondy Rosetta

Nauka i Technologie Eksploracja Kosmosu ESA europejska agencja kosmiczna kometa kosmos lądownik Philae Platige Images Rosetta Sonda kosmiczna Tomasz Bagiński

Krótkometrażowy film SF promujący misję sondy Rosetta nakręcił Tomasz Bagiński, polski twórca animacji komputerowych znany m.in. z nominowanej do Oscara „Katedry”. Film zrealizowany z  zespołem ze studia Platige Images Bagiński nakręcił na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Misja, które zaczęła się dekadę temu, zbliża się do szczęśliwego finału. W sierpniu tego roku europejska sonda po przebyciu około 440 milionów kilometrów weszła na orbitę komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, pozwalając – po raz pierwszy w historii – na badanie jądra komety z niewielkiej odległości.

Kolejnym etapem misji ma być wysłanie przez sondę lądownika, który 12 listopada powinien dotrzeć do powierzchni jądra komety i przeprowadzi dalsze badania.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/tomasz-baginski-stworzyl-film-sondzie-rosetta/

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/tomasz-baginski-stworzyl-film-sondzie-rosetta/