Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Wybory na Ukrainie wygrywa ugrupowanie Petra Poroszenki

Europa

Prezydencki Blok Petra Poroszenki otrzymał 23 procent głosów, według badań  Narodowego Exit-poll . Na drugim miejscu jest Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka z wynikiem 21,3 procenta. Trzecie miejsce zajęła Samopomicz (Samopomoc) mera Lwowa Andrija Sadowego zdobywając 13,2 procenta głosów. Sojusznicy byłego prezydenta Wiktora Janukowycza również dostali się do Rady Najwyższej. Zdobyli czwarte miejsce i 7,6 proc. poparcia. Zaskakująco mało głosów otrzymała Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko – tylko 5,6 procenta głosów. Do parlamentu weszły jeszcze dwa ugrupowania: Radykalna Partia Ołeha Laszki (6,4proc.) i nacjonalistyczna Swoboda (6,3 proc.). Reszta ugrupowań nie przekroczyła 5-procentowego progu wyborczego.

Wyniki sondaży exit-poll przeprowadzonych przez inne pracownie są podobne. Prezydent Petro Poroszenko ma nadzieję, że rozmowy koalicyjne rozpoczną się już dzisiaj i potrwają maksymalnie 10 dni.

Według Centralnej Komisji Wyborczej frekwencja wyniosła 52,96 proc.

 

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/blok-poroszenki-wygrywa-z-kim-bedzie-chcial-rzadzic,481938,s.html

Udostępnij

Co raz więcej radykalnych islamistów w Niemczech

Europa dżihadyści irak islam kontrwywiad muzułmanie Niemcy radykalizm salafici Syria

Obecnie jest ich około 6300, a tylko do końca tego roku liczba salafitów w Niemczech ma wzrosnąć do 7 tysięcy. Szef niemieckiego kontrwywiadu poinformował, że liczba muzułmańskich ekstremistów w Niemczech ciągle rośnie. Kilka lat temu było ich tylko niecałe 3 tysiące.

150 islamistów wróciło niedawno z Syrii i Iraku. Niemiecki kontrwywiad podejrzewa, że przynajmniej 25 z nich uczestniczyło tam w walkach u boku dżihadystów. Łącznie o udział w walkach na bliskim wschodzie jest podejrzewanych ponad 450 młodych osób ze środowiska salafitów. Są już zidentyfikowane, ale kontrwywiad ma problem z nowymi osobami, które ciągle przyjeżdżają do Niemiec. Z analiz wynika, że największa radykalizacja następuje w środowisku rodzinnym i wśród przyjaciół, a nie – jak wcześniej podejrzewano – przez Internet.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16866395,W_Niemczech_juz_tysiace_islamistow__Wielu_wyjezdza.html?google_editors_picks=true

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16866395,W_Niemczech_juz_tysiace_islamistow__Wielu_wyjezdza.html?google_editors_picks=true