Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Dwa polskie banki nie przeszły stress testów

Finanse

ale już naprawiły braki wskazane przez Europejski Bank Centralny (EBC). Według dzisiejszego komunikatu 25 europejskim bankom zabrakło razem 25 mld euro, żeby bezpiecznie przetrwać ewentualny światowy kryzys finansowy. 12 z tych banków uzupełniło już braki finansowe, wśród nich są dwa polskie banki: Getin Noble Bank oraz BNP Paribas Bank Polska.
Jak zareagują 123 europejskie instytucje finansowe na gwałtowne pogorszenie się sytuacji gospodarczej na świecie sprawdzał Europejski Bank Centralny, pisaliśmy o tym w czwarte. W Polsce, jak informuje dzisiejszy komunikat Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), badanie zostały przeprowadzone na grupie 15 banków. Według KNF, dwa polskie banki, które testów nie przeszły, zwiększyły kapitał i są już zdolne do skutecznej reakcji na kryzys.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17400551/wyniki-stresstestow-polskie-banki-sa-bezpieczne

Udostępnij

Coraz taniej: wojna cenowa na rynku przesyłek

Finanse e-commerce e-handel firmy kurierskie poczta polska przesyłki wojna cenowa

Ceny przesłania paczki w ciągu ostatnich kilku lat spadły o 50 proc., informuje „Forbes.pl”, powołując się na opinię dyrektora sprzedaży i marketingu kurierskiej firmy TNT Express Rafała Dziury. Na rynku paczek trwa wojna o klientów, przede wszystkim z e-handlu, prowadzona przede wszystkim za pomocą obniżania cen. Paczkę, za przesłanie której Poczta Polska bierze 25 zł, w firmy kurierskiej przetransportują za 15 zł.
Kiedy paczkami zajmowała się poczta, najwięcej paczek było przesyłkami rodzinnymi, obecnie są to głównie przesyłki towarów ze sklepów internetowych. Poczta Polska ma obecnie około 15 proc. rynku, resztę mają firmy kurierskie.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.forbes.pl/nadchodzi-rychly-koniec-poczty-jaka-znamy,artykuly,183408,1,1.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.forbes.pl/nadchodzi-rychly-koniec-poczty-jaka-znamy,artykuly,183408,1,1.html