Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Litwa uruchamia pływający terminal LNG w Kłajpedzie

Gospodarka

Terminal to zbudowany w Korei Południowej statek z instalacjami do magazynowania i przeładunku skroplonego gazu. Dwa miesiące temu litewska państwowa spółka LitGas podpisała z norweskim Statoilem kontrakt na dostawy do niego 540 mln m sześc. gazu rocznie. Pierwszy transport skroplonego gazu powinien wpłynąć do Kłajpedy w końcu grudnia 2014 r.
„Kontrakt z Gazpromem wygasa w 2016 i jak na razie nie przedłużyliśmy go, ale nasza pozycja negocjacyjna jest już znacznie lepsza”, powiedział minister finansów Litwy Rimantas Szadzius.
Litwa zużywa 3 mld m sześc. gazu rocznie, w całości kupowanego od Gazpromu, przesyłanego przez Białoruś. W programie dywersyfikacji rząd litewski planuje rozbudowę połączenia gazowego pomiędzy Litwą i Łotwą oraz budowę połączenia gazowego z Polską. Terminal w Kłajpedzie, twierdza polscy specjaliści handlu gazem, nie będzie konkurentem dla Gazoportu w Świnoujściu

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Litwa-uruchamia-terminal-LNG-ktory-uniezalezni-ja-od-Gazpromu-3224838.html

Udostępnij

Rosja wyciąga rękę po terminal gazowy w Świnoujściu

Gospodarka gazoport pakiet kontrolny Rosnieft saipem terminal gazowy

Rosyjski Rosnieft może kupić włoską spółkę Saipem, która buduje Gazoport w Świnoujściu, mający uniezależnić Polskę od rosyjskiego gazu. Po wczorajszych informacjach o ofercie sprzedania Saipemu Rosjanom, na giełdzie w Mediolanie wzrosły akcje spółki.
W sierpniu pisaliśmy o powiązaniach Saipemu z rosyjskimi firmami, dla których spółka buduje i projektuje instalacje gazowe, między innymi Nordstream. Wówczas Saipem po raz drugi ogłosił przesunięcie terminu oddania terminalu gazowego na późniejszy termin i zażądał renegocjacji wynagrodzenia. W wyniku rozmów z polskim rządem, terminal, który miał być gotowy na koniec września, ma zostać oddany do końca tego roku. Specjaliści obawiają się, że po przejęciu pakietu kontrolnego spółki przez Rosnieft termin ten nie zostanie dotrzymany.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/Rosjanie-przejma-budowe-gazoportu-w-Swinouj%C5%9Bciu-Zagrozona-dywersyfikacja-dostaw-gazu_a18362

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/Rosjanie-przejma-budowe-gazoportu-w-Swinouj%C5%9Bciu-Zagrozona-dywersyfikacja-dostaw-gazu_a18362